Seyahat

ABD’ye Gitmeden Yanınızda Ne Götürmelisiniz?

Götürmeniz gerekenler:

 1. Elbiseleriniz ve kişisel eşyalarınız.
 2. Belgeleriniz: Okul transkriptleri, doktor reçeteleri, evlilik cüzdanı, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi (uluslararası bir ehliyet daha iyidir), mesleki sertifikalar.
 3. ABD’de bulamayabileceğiniz ilaç, yiyecek veya diğer şeyler.
 4. İlk birkaç hafta için seyahat çeklerinizi kullanmanız gerekebileceğinden seyahat çekleriniz.

Götürmemeniz gerekenler:

 1. Mobilyalarınız; size çok pahalıya mal olabilir.
 2. Bilgisayarınız

YOLCULUKTAN ÖNCE SON TAVSİYELER

 • Sizden daha önce Amerika’ya gelmiş Türk öğrencilerle irtibat kurmaya çalışın. Onlar, en iyi bilgi kaynağı ve sorularınızı cevaplandıracak en uygun insanlardır. Kayıt kabul bürosu sizi e-posta vasıtasıyla, belki de sizinle aynı ülkeden, bir veya daha fazla öğrenci ile tanıştırmaktan mutluluk duyacaktır. Okul tarafından teklif edilen herhangi bir yaz sınıfına veya atölyeye kayıt olun (bilgisayar, İngilizce). Onlara ihtiyaç duymasanız bile, insanlarla bir araya gelmenin en iyi yoludur ve normal sınıfların sıkıcı havasından uzaktır.
 • Türkiye’nin tarihi, politikası ve ekonomisi hakkında biraz bilgi edinin. Farklı ülkelerden gelen insanlarla bir araya geldiğinizde, ülkeniz hakkında bir şeyler öğrenmek isteyebilirler. Bu, sizin sınıf katılımınızı da güçlendirecektir.
 • Ne tip giyeceklere ihtiyacınız olacağını belirlemek amacıyla, yeni kolej ya da üniversitenizin bulunduğu yerin iklim ve hava koşullarıyla ilgili bilgileri ABD Turizm
 • Rehber’inden ve hava durumu bölümünden öğrenebilirsiniz. Yolculuğunuzun daha kolay olması için mümkün olduğunca az şey götürmeye çalışın. Uluslararası hava yollarının bagaj kısıtlamalarına uyduğunuzda bagajınızın kaybolma ihtimali de azalacaktır.
 • Bazı öğrenciler, yeni arkadaşları için hediyelik eşyalar götürmek isterler. Bu tür eşyaların pahalı olmasına gerek yoktur. Hatta pahalı olmaması daha iyi olacaktır. Bu hediyelerin amacı, Türk kültürünü başkalarına tanıtmaktır.

YOLCULUKTAN ÖNCE SON UYARILAR

 • Dikkat!
  Öncelikle iki bavul hazırlayın. Eşyalarınızı öyle yerleştirin ki bavullardan biri rötarla arkadan gelecek olursa, içinde sırf iç çamaşırları veya kitaplar olan bir bavul ile kalmayın.
 • Dikkat!
  Şayet gözlük veya lens kullanıyorsanız yolculuğa çıkmadan önce mutlaka muayenenizi yaptırın, gerekliyse yenilerini alın veya reçetenizi yanınıza alın. Amerika’da göz doktoruna gidip vizite ödemek, neredeyse yeni lens ve gözlük parasının yarısı kadardır. Aynı şekilde, dişçiye gidip dolgularınızı ve diş temizliğinizi yaptırın zira bu gibi sağlık hizmetleri, yaptırmak zorunda olduğunuz sigorta tarafından ödenmemektedir. Kullanmaya alışkın olduğunuz bazı ilaçları Amerika’da bulamayabilirsiniz. Bu yüzden ilaçlarınızı beraberinizde getirmeniz faydalı olabilir. Bu arada, Immunization (aşı) formunu doldurmayı ihmal etmeyin. Formda eksik bir alan bırakmamaya gayret edin. Verem tespiti için gerekli PPD testini Amerika’da yaptırmak zorundasınız. O yüzden bir akciğer filmi çektirmenizde fayda var.
 • Dikkat!
  Amerika gümrük kanunlarında yiyecekler konusunda pek çok kısıtlama olduğu için siz en iyisi hiç bir şey götürmeyin. Mutlaka götürmek istiyorsanız, etli ve sütlü hayvansal gıdalardan sakının. Lokum, çay, kahve, baharat ve kuru baklagiller Türkler tarafından gümrükten en çok geçirilen yiyecekler arasındadır. Gümrük görevlileri her bavulu aramazlar fakat başınızın derde girmesini istemiyorsanız uçakta verilen formda yiyeceklerinizi beyan edip görevliye gösterin. Müsaade edilmeyen yiyecekler imha edilecek, kalanı size geri verilecektir. Uçakta verilen formda, yanınızda hediyelik eşya olup olmadığı, değerinin ne olduğu sorulmaktadır. Sizin durumunuzda bu yekun genellikle ‘0’ ya da çok az bir miktar olmalıdır. İstisnai bir durumunuz yok ise belirtilen yeri bu şekilde doldurun, çünkü yüksek beyan edilen miktarlardan gümrükte vergi alınmaktadır.

Hızlı

Hızlı Tarifler sitesi yemek tarifleri alanında günümüzdeki hızdan yararlanarak hızlı, pratik, çabuk ve lezzetli tarifleri bulabileceğiniz bir tarif sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu