Amerikan Futbolu Kuralları ve Cezaları Nelerdir?

Amerikan futbolu sert, tehlikeli ve kompleks bir spor dalı olduğundan dolayı, Amerikan futbolu kuralları da çok fazla ve ayrıntılıdır. Buradan oyun içerisindeki kuralları ve kurallara bağlı olarak verilen uyarı, hak kayıpları ve oyuncu atılma cezalarını öğrenebilirsiniz.

Amerikan Futbolu Kuralları ve Cezaları

BLOCKING BELOW THE WAIST: Bel altına yapılan illegal blok sonrası verilir. Cezası 15 yarddır.

BLOCK IN THE BACK: Rakibin arkasından yapılan bloktur. Cezası 10 yarddır.

CHOP BLOCK: Bloklanmakta olan rakibe bel altından vurulan ikinci bir darbe sonucu verilir. Cezası 15 yarddır.

CLIPPING: Blok yapan oyuncunun top taşımayan rakip oyuncuya arkadan veya bel altından müdahale etmesi sonucu verilir. Cezası 15 yarddır.

DELAY OF GAME: Hücum takımının 25 saniyelik oyun arasında hazır olmayıp oyuna başlamamasıyla verilen 5 yardlık cezadır.

ENCROACHMENT: “Snap” atılmadan önce defans oyuncusunun hücum oyuncusuna kontak kurması sonucu verilen 5 yardlık cezadır.Amerikan futbolu cezaları

EQUIPMENT VIOLATION: Herhangi bir oyuncunun oyun içinde koruma malzemelerinin eksik olması durumunda verilen 5 yardlık cezadır.

FACEMASK: Bir oyuncunun , rakip oyuncuyu kaskından, kaskındaki bir açıklıktan veya “Facemask” ‘inden tutmasıdır. Rakip oyuncuyu (toplu koşucu bile olsa) bu yöntemle durdurmak kural ihlalidir. 15 yard ve hücum takımına yapılırsa otomatik “First Down” cezası vardır. Duruma göre sportmenlik dışı hareket ve uyarı hatta diskalifiye alınabilir. Kaska elle normal temas bu kapsamda değildir.

FALSE START: “Center” ‘ in topu vermeden önce hücum takımındaki oyunculardan bir ya da daha fazla oyuncunun oyuna tepki vermesidir. 5 yard ve hak tekrarı cezası vardır.

HELMET TO HELMET COLLISION: Rakip oyuncuların kafa kafaya vurması sonucu verilen cezadır. 15 yard cezası vardır.

HOLDING: Bir oyuncunun rakip oyuncuyu tutarak bir yöne gitmesini engellemesidir. 10 yard cezası vardır. Bir savunma oyuncusu rakibin bloğundan kurtulmak amacıyla anlık bir süre için rakibin formasından tutabilir veya çekebilir.

HORSE-COLLAR TACKLE: Rakibin “Shoulder Pad” ‘ inin içinden veya boynundaki açıklıktan tutularak yapılan “Tackle” sonrası verilen 15 yardlık cezadır.Amerikan futbolu ceza

ILLEGAL BATTING: Topu zaten kaybetmiş oyuncuya kasıtlı darbe vurulması durumunda verilen 15 yardlık cezadır.

ILLEGAL CONTACT: Defans oyuncularına verilen bir cezadır. Oyun kurucu hala paketin içindeyken ve top hala elindeyken “Line of Scrimmage” ‘in 5 yard ilerisinde “Receiver” oyuncularına yapılan engellemedir.”Receiver” ‘lar blok yapmadıklarında belli bir rota koşarlar ve bu rota belli durumlar dışında engellenemez.

ILLEGAL FORMATION: “Line of Scrimmage” de 7 oyuncudan az kişi bulunması sonucu verilen 5 yardlık cezadır.

ILLEGAL FORWARD PASS: “Line of Scrimmage” ‘in geçildikten sonra ileriye pas atılması durumunda verilen 5 yardlık cezadır.

ILLEGAL HANDS TO THE FACE: Bir hücum oyuncusunu kafasından itmek ya da vurmak.Cezası 10 yard.

ILLEGAL KICKOFF: “Kick” vuruşu yapıldıktan sonra top, hiçbir oyuncuya değmeden kenarlardan çıkarsa 5 yard geriden vuruş tekrarlanır.

ILLEGAL MOTION: “Motion” yapan bir oyuncunun “Snap” sırasında ileri doğru hamle yapması sonucu verilen 5 yardlık cezadır.

ILLEGAL SHIFT: “Motion” yapmayan bir oyuncu “Snap” ‘ten önce hazır değilse, birden fazla oyuncu “Snap” sırasında hareket

ediyorsa veya tüm 11 oyuncu bir saniye bile hareketsiz değilse verilen 5 yardlık cezadır.

ILLEGAL SUBSTITION: “Huddle” sırasında 12 veya daha fazla oyuncunun 3-5 saniye durması durumunda verilen 5 yardlık cezadır.

ILLEGAL TOUCHINGOF A FORWARD PASS: İleri atılan pasta ilk teması topu alamayan “Receiver” ‘in (ofansif lineman) dokunması durumunda verilir. Cezası 5 yard.

ILLEGAL USE OF HANDS: Defans oyuncusunun nasıl kontak kurması konusunda bir sürü sınırlama vardır. Bloktan kurtulmaya çalışırken hücum oyuncusuna illegal müdahale etmek, “Receiver” ‘i engellemek veya koşucuya illegal “Tackle” yapılması sonucu verilen 10 yardlık cezadır.

INTENTIONAL GROUNDING: İleriye atılan pasın “Receiver” ‘lerin tutamayacağı bölgeye atılması sonucu verilen 5 yardlık cezadır.

LEAPING: Defans oyuncusu “Line of Scrimmage” ‘in en az 1 yard önünde ileri doğru koşup “Field Goal” ‘u bloklamak için zıplar ve rakip takım oyuncularının üstüne düşerse verilir fakat eğer “Snap” sırasında çizginin 1 yard önündeyse “Flag” atılmaz.

LEVERAGE: Defans oyuncusunun başka bir defans oyuncusunun üzerinden zıplayarak veya üzerine çıkarak “Kick” vuruşunu kesmeye çalışmasına verilen 15 yardlık cezadır.

NEUTRAL ZONE INFRACTION: “Snap” ‘ten önce defans oyuncusu (genellikle line) “Neutral Zone” ‘a zıplayıp hücum oyuncusunun hareket edip “False Start” yapmasına neden olur. 5 yard cezası vardır.

OFFSIDE: “Snap” yapıldığında, bir defans oyuncusu “Neutral Zone” içerisinde veya hücum takımının bölgesindeyse bu” Offside” olarak değerlendirilir.5 yard cezası vardır.

PALPABLY UNFAIR ACT: Eğer legal olarak oyunda olmayan bir oyuncu “TD” ‘a giden birine “Tackle” yaparsa “TD” verilir.

PASS INTERFERENCE: Pas atılan top havadayken “Receiver” ‘a gelmeden , “Receiver” ‘a yapılan müdahale sonucu verilen cezadır. Hakemler cezayı verirken müdahalenin topu kesmeye mi yoksa “Receiver” ‘i engellemeye mi yönelik olduğuna bakarak karar verir. 15 yard ve otomatik “First Down” uygulanır.

PERSONAL FOUL: (Hücum veya defans) İllegal kontak ya da güvenliği tehlikeye sokan hareket, oyuncu çizgi dışına çıktıktan sonra yapılan hit gibi gereksiz sertlik, zaten yere düşmüş top taşıyıcıya yüklenmek ya da oyunun gittiği yönle alakasız bir oyuncuya yapılan şiddetli hit gibi durumlarda, hakemler o hareketin kasıtlı ve sportmenlik dışı olduğunu, göze batıcı bir hareket olduğunu düşünürlerse oyuncuyu oyundan artabilirler.

ROUGHING THE PASSER: Pas atan kişiye pası attıktan sonra kasıtlı olarak yapılan müdahale sonucu verilen 15 yardlık cezadır.

ROUGHING THE KICKER: Defans oyuncusu “Kick ‘i” bloklamaya teşebbüs edip başarısız olduktan sonra “Kicker” ‘ı düşürmeye çalışır veya “Kicker” ‘a çarparsa ceza alır. Bu koruma aynı zamanda “Holder” için de geçerlidir. Cezası 15 yarddır.Amerikan futbolu kuralları

ROUGHING THE SNAPPER: “Punt” ya da “Field Goal” sırasında “Center” ‘ın defansla kontak kurmadan önce dengesini tekrar kurmasına ve korumaya geçmesine izin verilir. İzin verilen süre içerisinde defans oyuncusu “Snapper” ‘a müdahale ederse 15 yardlık ceza alır.

SIDELINE INFRACTION: Takım kutusunun dışında bir oyuncu ya da koç kutusunun içinde birden fazla koç olursa (lise kurallarına göre, “Sideline Infraction” yerine sportmenlik dışı hareket cezası atılır) bu ceza uygulanır. İlk seferinde uyarı, ikinci seferde 5 yard ve 2. uyarı ve üçüncü seferde 15 yard ve sportmenlik dışı hareket cezası verilir.

SPEARING: Sadece kafa kullanılarak yapılan tackle’ a verilen15 yardlık cezadır. Ayrıca tackle yapan kişinin boynunu kırma riski de vardır.

TARGETING: Defans oyuncusunun kafasıyla hücum oyuncusunun boynunu hedef alarak yaptığı tackle’a verilen cezadır.15 yard uygulanır.

TRIPPING: Oyuncunun diğer oyuncuyu alt bacağıyla çelme takarak düşürmesine verilen 15 yardlık cezadır. ( NCAA ve NFHS kurallarına göre legaldir)

UNSPORTSMANLIKE CONDUCT: Eğer biri (sporcu, koç, ya da izleyici) kural dışı ya da hakemler tarafından aykırı bulunacak şekilde konuşur ya da hareket ederse sportmenlik dışı hareket cezası atılır. Kontak olduğu taktirde “Personal Foul” olur. Hakemlere sözlü hakaret ya da dalga hareketleri 5 yard cezayla sonuçlanır. Daha sonra bu cezaya “TD” kutlama dansları da eklenmiştir. Eğer hakem hareketin çok göze batıcı olduğu düşünürse oyuncuyu diskalifiye edebilir. Lisede 2 tane kontak içeren sportmenlik dışı hareket yapan oyuncu ya da koç otomatik olarak diskalifiye edilir.