Amerikan Kültürüne Alışmak

Tamamen yeni bir tecrübeye başlamak üzeresiniz. yeni, “henüz keşfedilen veya öğrenilen; öncekinden farklı olan; ilk kez bir durum veya bir yerde olma” demektir.

Yeni bir ülkeye gittiğinizde pekçok şeyin kendi ülkenizdekiyle aynı olmayacağının farkındasınız fakat bu farklılıkların üstesinden gelebileceğinizden emin misiniz?

Yeni sorgulamalar her zaman yeni tecrübelere eşlik eder. Amerika’da kendinizi mahcup, emniyetsiz ve rahatsız hissedebilirsiniz. İnsanların farklı değerlere sahip olduklarını ve iş yapmada farklı metodlar takip ettiklerini göreceksiniz.

Yaşadığınız bunca yeniliğin şaşkınlığına bir de “Kültür Şoku”nu eklerseniz durumun ciddiyeti daha iyi anlaşılabilir. Tüm bunların üstesinden gelebilmek için, ülkenizde kalan aile ve arkadaşlarınızla görüşmeyi kesmeyin, bilakis arttırın. Ancak, size yardımcı olabilecek yeni destek kaynaklarını tespit etmek de önemlidir. Örneğin; Amerika’da yaşayan akraba ve arkadaşlarla ilişki kurma, onlardan tavsiyeler alma, yeni arkadaşlıklar kurma gibi.

Ayrıca, Amerika’ya gittiğinizde ülkenizdeki bazı alışkanlıklarınızı devam ettirmeye çalışın. Bir sporla uğraşıyorsanız mutlaka devam ettirin. Aynı fikirleri ve dini inançları paylaştığınız gruplarla ilişkilerinizi kesmeyin.

Amerika’ya vardığınızda ilk destek, kabul ofisinden ya da öğrenim göreceğiniz Amerikan okulundaki yabancı öğrenci ofisinden gelecektir. Pek çok okul, Amerika’ya yeni gelen öğrencilerin yeni çevresi ile tanışması ve kaynaşması için birkaç günlük uyum ve yönlendirme (orientation) programları düzenler.

Desteğin diğer şekilleri yeni arkadaşlardan, akademik danışmanlardan veya psikoloji danışma merkezlerinden gelecektir. Amerika’da karşılaşabileceğiniz yeni sorunlar hakkında konuşmak amacıyla, pek çok okulun sizin durumunuzdaki insanlarla çalışmak için yetiştirilmiş bir terapisti vardır.

Amerika ve Özgürlük

Amerikan kültürünün ayırt edici özelliklerinden biri de “özgürlük”tür. Amerika’ya eğitim amacıyla farklı ülke ve kültürlerden gelen öğrencilerin özgürlük anlayışları oldukça farklı olabilir. Bu durum ilk başta cazip gelse de farklı olayların yaşandığı görülmüştür. İşte bu hususta, sizin gibi Amerikalı olmayan öğrenciler tarafından yazılan bazı tavsiyelere kulak verin!

  • Arkadaşlık kurmak istiyorsanız, insanlarla tanışmada ilk adımı atan olmaktan çekinmeyin.
  • İhtiyacınız olduğunda yardım istemezseniz insanlar hiçbir şeye ihtiyacınız olmadığını farz edeceklerdir. Bu yüzden, ihtiyacınız olduğunda yardım istemeyi unutmayın!
  • Bazı kültürlerde (Türk kültüründe olduğu gibi), size birinin teklif ettiği bir şeyi iki ya da üç kez reddetmek inceliktir. Fakat Amerika’da, teklif edilen şeyi istiyorsanız “evet, lütfen” demeniz gerekir. Amerikalı olmayan aç veya susamış bir öğrenci, kibar olduğunu düşünerek teklif edilen yiyecek ya da içeceği reddettiğinde ilginç durumlar yaşanabilir.
  • Özgürlük veya bireyselliğin klişeleşmiş görüntüsünün aksine, çoğu Amerikalı muhafazakardır ve gruplara katılarak kimliklerini belirlerler. Pek çok öğrencinin tanışmak için olduğu kadar ait olma ihtiyacını tatmin etmek için de gruplara dahil olduğunu fark edeceksiniz. Kampüsünüzde, benzer saç stiline ve kıyafetlere sahip pek çok öğrenci gördüğünüzde şaşırmayın. Her grubun kendine ait bir tarzı vardır.
  • Amerikalıların anlaşılmaları bazen zordur. Bu yüzden, daima açık bir kapı bırakın ve onları bireyler olarak kabul edin.