Avustralya İçin Seyahat Tavsiyeleri

Şehirler

Nüfusunun neredeyse yüzde doksanı sahil şehirlerinde yaşadığı için Avustralyalılar dünyanın en çok şehirleşmiş toplumları arasındadır.

Avustralya’nın en büyük kenti 3.9 milyon kişinin yaşadığı Sidney olup daha sonra 3.3 milyon nüfuslu Melbourne ve 1.5 milyon nüfuslu Brisbane gelmektedir. Diğer büyük şehirler ise sırasıyla Perth (1.3 milyon), Adelaide (1.08 milyon), Canberra (308.000), Hobart (195.000) ve Darwin (86.000)’dir.

Avustralya şehirleri çok geniş alanlara yayılmıştır. Evlerin büyük çoğunluğu müstakil yapılardır. Çok katlı apartmanlar ancak büyük iş merkezlerinde yaygındır. Göz kamaştırıcı camla kaplı beton gökdelenler sadece büyük şehirlerde mevcuttur. Bu şehirlerdeki gökdelenlerin gölgesi altında yer alan meydan ve pasajlarda kafeterya, restoran ve çeşitli alış-veriş mağazaları bulunur.

Avustralya sahilleri, tatil kültüründe önemli bir yere sahiptir. Ülkenin tüm büyük şehirleri suyun bulunduğu yerlerde kurulmuştur. Hatta iç kısımlarda yer alan Canberra’da bile Burley Griffin adlı bir göl bulunmaktadır.

Özürlü Ziyaretçiler

Özellikle son yıllarda ülkedeki engelli kişiler için gerekli imkanlar önemli derecede artmış görünmektedir ve bu konu önemini hala korumaktadır. Otel, havayolları, turistik yerler ve ulaşım taşıtlarında özürlü kişiler için özel imkanlar oldukça yaygındır. Yine de ziyaretinizden önce bağlantılı olduğunuz şirket ve kuruluşlara bu konudaki özel ihtiyaçlarınızı bildirmeniz, mümkün olan en iyi yardımı sağlama açısından iyi olacaktır.