DRAM üreticisi sürekli zarar ediyor

Samsung hariç DDR bellek üreticileri sürekli zarar ediyor. Micron Technology ve Qimonda AG 1 milyar dolardan fazla zarar açıkladı.

DRAM üretimindeki yoğunluk çip üreticileri için bir sorun olarak ortaya çıkarken, öte yandan yoğun üretim sonucu düşen fiyatlar da son kullanıcılar için daha düşük fiyatlı belleklerin satın alınabilmesini mümkün kılıyor. Düşen fiyatlar sayesinde PC üreticileri de sistemlerinde daha yüksek bellek kullanıyor.

Dünyanın en büyük DRAM üreticisi Samsung, fiyatlardaki bu hızlı düşüşün 3GB’lık belleklerin pazarda yaygınlaşmasını hızlandıracağını ileri sürüyor. Şu anda en yoğun biçimde üretilen bellekler 1 GB’lık bellekler iken 2 GB’lık belleklerin üretiminde de yüksek yoğunluk yaşanıyor.

DRAM fiyatlarında son kullanıcıların lehine gelişen bu şartların, PC üreticilerinin daha yüksek bellek kapasitesi sunan bilgisayarları daha düşük fiyatlarla satabilmesini sağlayacağı belirtiyor. Bunun da PC satışları üzerinde olumlu bir etki yaratmasının beklendiği ifade edilirken, piyasa şartlarının bu şekilde sürmesi durumunda DDR2 bellekler için de olumlu gelişmelerin yaşanması da muhtemel görünüyor.

Bu gelişmeler son kullanıcı için iyi haber niteliği taşırken, üreticiler için aynı şeyi söylemek mümkün görünmüyor. İkinci çeyrek için açıklanan verilere göre kâr etmeyi başaran DRAM üreticisi Samsung. Samsung’un rakiplerinden Almanya menşeli Qimonda AG 30 Haziran’da sona eren çeyrekte 401 milyon euro zarar açıkladı.

Şirketin son 9 ay için açıkladığı zarar ise çok daha büyük: 1.48 milyar euro. Samsung’un bir diğer rakibi Micron Technology’nin son çeyrek zararı ise 236 milyon dolar. Son 9 aylık zarar ise 1.26 milyar dolar. Bellek üreticilerinin karşı karşıya kaldığı bu darboğazın arkasında yatan sebep ise Vista satışlarına güvenerek yapılan yatırımlar ve açılan yeni fabrikalar.