En iyi FPS Oyunları Nelerdir?

FPS Nedir?

FPS (First Person Shooter), oyuncu karakterinin bakış açısından oynanan oyunların genel adıdır. Türkçe anlamı Birinci Şahıs Nişancı olan bu oyun türünde genel olarak amaç, silah kullanarak karşımıza çıkan hedefleri yok etmektir. Bazı oyunlarda düşman insan olurken, bazı oyunlarda ise düşmanınız canavarlar veya uzaylılar olabilir.

FPS Oyunlarının oynanış biçimini düşündüğümüzde , bu oyunları oynamak için dikkat, refleks, el çabukluğu ve iyi nişan alma kabiliyetinin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Aileler genellikle şiddet içerdiğinden dolayı FPS türü oyunlara karşı çıksalar da, oynayanların dikkat toplama becerilerinin geliştiği bilimsel bir gerçektir.

Aşağıda sizler için En iyi FPS Oyunları sıralanmıştır. Sizlerinde oynadığınız fakat aşağıdaki listemizde bulamadığınız oyunlar varsa, yorum kısmına mesajınızı bırakarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Listemiz oyun serileri olarak hazırlanmıştır.

10- Halo Serisi

Bungie tarafınHalodan PC oyunu olarak tasarlanan serinin ilk oyunu Halo: Combat Evolved, Bungie ‘nin Microsoft tarafından satın alınmasıyla beraber, tabuları yıkarak Combat Evolved’i XBOX’a taşıdı. Bu başarılı denemenin ardından gelen her yeni Halo oyunu, bir öncekinin satışlarını katlayarak oyun dünyasının rekorlarını alt üst etti. Halo fütürist oyun anlayışı ve kurgusuyla oyuncuların ilgisini çekti ve daha da çekmeye devam edecek gibi gözüküyor.

9- Crysis Serisi

Crytek imzalı ve CryEngine motoru ile çalışan Crysis serisi, diğer FPS oyunlarının aksine görüntü kalitesine ve oynanışa ekstra önem vererek farklı bir strateji uygulamıştır. Bu strateji farkı oyunculara bilgisayar özellikleri konusunda sıkıntı yaratmışsa da oynayanlar Crysis ‘den fazlasıyla memnun kalmıştır. Crysis ‘de ek olarak diğer FPS oyunlarından farklı olarak özel zırhlar ve yetenekler mevcuttur. Bu ekstra özellikler oyunların genel oynanış tarzına farklı bir duygu katmıştır. Hızlı koşmalar, görünmez olmalar veya arabaları fırlatmalar bu seriye renk katmıştır.

8- Medal of Honor Serisi

Medal of HonorKonusu 2. Dünya Savaşı ve günümüz savaşları olan Medal of Honor serisi EA yapımcılığında en çok sevilen FPS oyunları arasında yerini almıştır. Farklı platformlarda 14 oyunu olan serinin en çok ilgi çeken oyunu Medal of Honor: Allied Assault ‘tur. Bu oyunun hikayesi tanıdık biri, Steven Spielberg tarafından yazılmış, müzikleri de ünlü besteci Michael Giacchino ‘nun kaleminden çıkmıştır. Zaten oyunu oynayanların da bileceği üzere oyun, Steven Spielberg imzalı “Er Ryan ‘ı Kurtarmak”filmine benzemektedir. Böylesine ünlü isimlerin oyunun altyapısında imzalarını bulundurması ve dünya tarihinde etkili zamanların oyuna konu olması, oyunun sevilmesi ve oynanmasında büyük rol almıştır.

7- Duke Nukem 3DDuke Nukem 3D

1996 yapımı 3D Realms tarafından geliştirilen Duke Nukem 3D, FPS türünü sevdiren ve öncülük eden oyunlardan bir tanesidir. Daha önce görülmemiş interaktif unsurlar, oyunun bu denli ses getirmesindeki en büyük etkenlerden biri olmuştur. Bunlara örnek olarak aynalarda karakterinizi görebilmeniz, tuvaletleri kullanabilmeniz, oyundaki ana karakterin tavırları ve konuşma tarzı oyunu daha da unutulmaz kılmaktadır. Yıllardır oynanan ve kolayca unutulmayacak Duke Nukem 3D ‘nin 2011 yılında Duke Nukem Forever isimli varisi piyasaya çıkmıştır.

6- QuaQuake 3ke Serisi

3 oyunluk Quake serisi, id Software ‘in ilk 2 oyunda Half-Life ve Team Fortress 2 ‘nin esinlendiği Quake Engine ‘i ve Quake 3 ‘ün oyun motoru Tech 3 ‘ü üreterek oyun piyasasına katkıda bulunmuştur. 3 serilik Quake oyununun her biri istediği başarıları yakalamış ve birçok platformda boy göstermiştir. İlk 2 Quake oyunu single player (tek oyunculu), Quake 3 ise Multiplayer (çok oyunculu) olarak piyasaya çıkmıştır. E-Spor ‘un ilk oyunlarından Quake 3 ‘ün günümüzde turnuvaları düzenlenmektedir.

5- Unreal Tournament Serisi

Quake 3 ‘ün çıkışı ve yakaladığı başarıyla beraber, Epic Games ‘in çıkışı piyasayı hareketlendirdi. Unreal Tournament ile büyük bir riske giren Epic Games ‘in hamlesi işe yaradı ve bunda başarılı oldu. Epic Games genelde tek oyunculu oyunlar üretmesiyle biliniyordu ve Unreal Tournament, Quake 3 ‘ü geride bıraktı. Birbirine benzeyen bu iki oyun oyuncuların işine geldi ve insanlar bu iki firmanın güzel ve gelişimci yarışının ekmeğini yediler.

4- Battlefield Serisi

İlk oyunlarında II. Dünya Savaşı konu olarak alınan Battlefield serisinin son oyunları daha modern ve kurgusal olaylara sahne olmaktadır. Ayrıca Battlefield :2142 ile bilim kurguya yer verilmiş olmakla beraber FPS oyunlarında görmediğimiz tank, uçak, araba ve uçaksavarlar kullanılabiliyor. Buna ek olarak serilerde askerler arası sınıflandırma vardır ve her sınıfın belirli görevleri ve bu görevlere uygun olarak silah türleri, teçhizatları bulunmaktadır.

3- Call of Duty Serisi

Neredeyse her oyununda başarıyı yakalamayı becermiş Call of Duty, FPS denilince akıla gelen ilk oyunlardan bir tanesi. CoD serisi oynanışı, oyun mekanikleri, oyuncu dostu ve klasik yapısı ile oyun severleri tamamıyla memnun etmiştir. İlk başta PC olarak üretilen oyunun daha sonra konsola da uyarlanmasıyla oyuncu kitlesi kat kat artmıştır. CoD serisinin son oyunları klasik CoD tavrının dışına çıksa bile oyuncularını kaybetmemesi, kendini geliştirdiğine en büyük örneklerdendir.

2- Half-Life Serisi

Half LifeFPS oyunlarının efsanelerinden olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Piyasasının görmediği ses efektleri, hızlı oynanışı, kendine özgü yaratıkları ve oyun içi bulmacalarıyla en çok satan oyunlar arasındadır. Serinin ana karakteri Gordon Freeman ‘ın oyun içi Indiana Jones tavırları oyunun çekiciliğini arttırmıştır. Half-Life herkeste anılar bırakmış efsane bir FPS oyunudur.

1- Counter Strike Serisi

Yılların eskimeyen efsanesi yeni yüzlerle karşımıza çıkan Counter Strike. 4 ana oyundan oluşan CS serisinin ek birkaç tane oyunu da bulunmaktadır. 6 farklı platform üzerinden oynanan CS, FPS dünyasına basitlik ve eğlenceyi aynı düzeyde sunmasıyla 1.sıradaki yerini hak ediyor. E-Spor ‘un önemli dallarından da biri olan CS herkese hitap ediyor ve 1 numarayı kapıyor.