En iyi Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

Yağ yakmak kolay yoldan yapılabilen bir durum olmadığı için, aklımıza ilk gelen her zaman koşu , spor parkurları ve spor salonları oluyor. Vücuttaki fazla yağları yakmak ve güzel bir forma kavuşmak için kardiyo yapmak işimizi fazlalıkla kolaylaştıracağı gibi vücudumuzu da formda tutmamızı sağlayacaktır. Bu yüzden en çok tercih edilen en iyi kardiyo egzersizlerini ve açıklamalarını sizler için derledik.

En iyi Kardiyo Egzersizleri

Koşu

Herhangi ekstra bir materyale ihtiyaç duymadan yapılabilecek en iyi ve en temel kardiyo egzersizidir.Yağ yakmak ve form tutmaktan başka kalbi büyütme ve ritmini düzenleme , ciğerlere alınan oksijen kapasitesini artırma gibi sağlıksal birçok faydası bulunmaktadır.Rahat bir spor ayakkabıyla ve rahat giysilerle birlikte bir parkur da veya koşu bandında tempolu bir şekilde en aşağı 20 dakika olacak şekilde orta hızda koşulmalıdır. Koşu bandını tercih edenler için bacaklar koşu bandında düz olmayacak şekilde hep kırık biçimde koşulmalıdır.

İp Atlama

Vücudun tümünü çalıştırma için birebir olan ip atlama, el – ayak koordinasyonunu artırıcı ve fazla kalori yaktıran bir kardiyo eylemidir. Bacakların, özellikle kalfların ekstra çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Rahat ayakkabılar ve harekete olanak verecek giysiler ip atlamak için idealdir. Kollar vücuda yakın bir biçimde tutularak ve ip bileklerden çevrilerek ve parmak uçlarında zıplanmalıdır. Çapraz , ters , ipi iki kez çevirme , tek ayakla ip atlama gibi çeşitli atlama şekilleri mevcuttur. İp atlamak vücut atletikliğini artırmak açısındanda önemli bir eylemdir.

Bisiklet

Çoğu insan için tutku, çoğu insan için ulaşım aracı olan bisiklet en önemli kardiyo elemanlarından birisidir. Orta veya yüksek hızda tempolu bir şekilde bisiklet sürmek kalp atış hızını artırarak kalori yakımına ve form tutmamıza yardımcı olur. Aynı şekilde aletiyle birlikte de yapabileceğimiz bu egzersiz gerekli ayarlamaları yapıldıktan sonrada evde veya salonda en aşağı yirmi dakika yapılması yağ yakımında etkili olacaktır. Bacak kaslarının gelişmesinde de önemli bir rolü olan bisikletin özellikle diz ve çevresindeki kasları kuvvetlendirerek sakatlıklara karşı direnç sağlayacaktır.

Eliptik Bisiklet

Spor salonu veya parklardaki spor aletleri arasında en çok keyif alınarak yapılan alet olarak bilinir ve genelde çok sayıda bulunur. Bisiklet, koşu, merdiven birleşimi bir alet kabul edilip yapılışında ayaklar elipse benzer bir yörünge çizdiğinden dolayı adı eliptik olarak geçer. Zorluğu ayarlanabilir ve gelişmişlerinde birçok özelliği bulunan bu alet kısa zamanda kolay bir şekilde sarf ettirdiği eforla hem ter atılmasında hem yağ yakımında etkili bir yöntemdir.

Merdiven

Kimi zaman külfet olarak yargılanıp kaçınılan merdiven çıkmak çok etkili bir yağ yakma yöntemidir. Aktif sporculuk yapanların da bacaklarını kuvvetlendirmek için yaptığı bir çalışmadır. İstikrarlı ve tempolu biçimde yapılan bir merdiven çalışması zayıflamada ve yağ yakımında en etkili hareketlerdendir.