En iyi MOBA Oyunları Nelerdir?

MOBA Nedir?

Açılımı ile başlayacak olursak MOBA,  Multiplayer Online Battle Arena (Çok Oyunculu Çevrimiçi Savaş Arenası)  olarak ifade edilir. MOBA gerçek zamanlı strateji savaş video oyunu türüdür. Genellikle 5 kişinin karşılıklı savaştığı bu oyun türünde amaç, rakibin enerji kaynağı olan kalesini veya yapısını yok etmek üzerine kurulmuştur. Bu video oyun türü ilk olarak, Starcraft Aeon of Strike modu ile kullanılmaya başlanıp daha sonra en çok bilinen ve oynanan Defence of the Ancients (DOTA) tarafından kullanılmıştır. Bu makalemizde en iyi MOBA oyunları‘nı sizlere tanıtıp açıklayacağız.

   Nasıl Oynanır?

Karşıt iki takımın genellikle 3 koridordan oluşan haritasında, birbirlerinin taraflarını yıkarak enerji kaynaklarına ulaşılmasını amaçlar. Bu  koridorlar  şampiyon veya kahraman adı verilen oyuncuların yönlendirdiği ve kullandığı karakterler tarafından korunur. Her oyuncuya saniye başına  belli bir  miktar altın verilmesinin yanı sıra, minyon ve kahramanların öldürüldüğü durumlarda daha fazla altın ve deneyim puanı kazanılabilir.  Kazanılan bu  altınlar ve deneyim puanları yeni büyüler veya malzemelerin alınıp karşı tarafa üstünlük sağlanılmasında kullanılır. Değişik strateji ve  taktiklerin olduğu  bu tarz oyunlarda, altın ve seviye bakımından gerideki takımlar bu taktikleri ve stratejileri uygulayarak geriden gelip oyunu  kazanabilir. MOBA oyunlar  ortalama 20 dakika ile 40 dakika arasında sürebilir.

    Günümüzde MOBA

Her gün yeni oyunların çıkmasına karşılık bazı oyunlar sadece üreticilerine değil, oyunculara ve  organizatörlere de para kazandırmaktadır.  Oyuncular tarafından sevilen ve tutulan oyuncular zaman  içerisinde büyüyerek yatırım alanı oluşturmaya başlamıştır. E-Sport dalı altında turnuvalar  düzenlenmektedir. Amatör oyunculuğun yanı sıra, profesyonel olarak takımlar kurulmakta ve turnuvalar  düzenlenmektedir. Hatta bu turnuvalar ve  organizasyonlar o kadar çok büyümüştür ki, turnuva ödülleri dudak uçuklatacak miktarlara gelmiştir. The International 2014 Dota 2 Turnuvası 10  Milyon Doları geçen ödül havuzuyla listenin başında yer almaktadır.

En iyi MOBA Oyunları

10- Magicka Wizard Wars

Magicka Wizard Wars kesinlikle oynanması gereken MOBA oyunlardan bir tanesidir. Magicka Wizard Wars ‘ın oynanış biçimi aşağı yukarı PvP gibi olup 4 kişilik 2 takımın savaş arenasında agresif veya defansif oyun stili ile oynanmasıdır. Bununla birlikte Magicka Wizard Wars oyununda en çok Spawn Puanını elinde tutan kazanıyor. Ayrıca Magicka Wizard Wars oyunculara kişisel büyücü ve malzeme yaratma olanağıda sunuyor.

          9- Strife

Heroes of  Newerth gibi Kodiak Engine tarafından geliştirilen Strife S2 Games’in ikinci MOBA oyunudur. Strife ‘in geliştirilme amacı oyunculara  daha gündelik bir oyun sunmak. Strife MOBA türünün birçok öğesini içerir, ama genellikle oyun içi fiziğine güvenir. Ayrıca oyun MMORPG oyun  türlerinde yaygın görülen  zanaatkarlık seçeneği sunar.

8- AirMech

AirMech ya da kısa adıyla AM geleceğe yönelik bir hikayeye dayanan MOBA oyunudur. Carbon Games ‘in geliştirdiği AirMech ‘in , Ağustos 2014 de Betası piyasaya çıktı. AirMech oyunculardan ve Beta Tester’lardan Old School ve gelişmiş RTS/MOBA karışımı yorumlar aldı. Oynanış biçimi diğer MOBA oyunlara benzese de, AirMech minyonları yönetme imkanı sunuyor. Oyun 2-6 oyuncu ile oynanıyor. Her oyuncu kendi karakterini ve kendi kontrolündeki üniteleri yönlendirerek karşı takımın kalesini yıkmaya çalışır. AirMech, MOBA ve RTS karışımı oyunları sevenler için ideal bir oyun.

       7- Overwatch

Kendi sınıfının ilk FPS (First Person Shooter) MOBA oyunudur. Blizzard ‘ın ürettiği OverWatch çok yakında Beta olarak çıkacak. Maksimum 6  kişiden oluşan 2 takımın oyuncularının birer karakter seçerek birbirlerine karşı savaşırlar. Overwatch ‘da görevler support, tank, offensive ve defensive  olarak 4’e ayrılmıştır. Herbirinin kendine göre artı ve eksileri mevcuttur. Overwatch ‘ın yeni güncellemesinde oyunculara oyun içi karakter değiştirme  özelliği sunulmuştur. 2 oyun modu bulunan Overwatch ‘da modlardan biri FPS oyunlarındaki bayrak kaçırma görevine benzerken; diğeri bir takımın  bomba alıp diğer takımın bölgesine götürmeye çalışmasıdır.

6- Heroes of the Storm

Heroes of the Storm, Blizzard tarafından piyasaya sürülen ilk MOBA oyunudur. Bununla birlikte Blizzard’ın kendisi bu oyunu MOBA olarak adlandırmaktan kaçınır. Onlara göre Heroes of the Storm, ARTS ( gerçek zamanlı strateji oyunu) olup MOBA’dan fazlasıdır. Heroes of the Storm gerek oynanışı gerek verdiği his ile şimdilik MOBA kategorisinde. 9 milyon beta oyuncusu ile Heroes of the Storm Blizzard, hayranlarının listesinde birinci sırada.

     5- Heroes of Newerth

             Heroes of Newert Warcraft 3’ün DotA haritasından esinlenerek oluşturulan MOBA oyunudur. Bu iki oyun her ne kadar birbirine benzese de DotA  ise sadece custom bir harita olduğu için oyun kategorisine girmez. Orijinal DotA ‘dan daha iyi oynanışa ve grafiklere sahip olan HON, beta  sürecindeyken bile bir sürü oyuncunun dikkatini çekmeyi başarmıştır. 123 karakterin bulunduğu hero havuzundan World Tree’yi ya da Hellbourne’yi  yıkma amacıyla karakterler seçilir. HON 2010 yılında izleyici ödülü kazanmıştır. Ayrıca aynı yıl MTV’nin en iyi oyun ödüllerine aday olmuştur.

4- Smite

        Smite  XBOX one ve Microsoft platformları için geliştirilen bir MOBA oyunudur. Bu MOBA, oyunculara arenada kapıştırmak için mitolojik tanrılar sunar. Oyun, tanrıların güçlerini kullanarak ve karşı takımın tanrı ve minyonlarına karşı stratejiler geliştirerek kazanılır. Karakterlerin tanrı dendiği SMITE ‘da 3-5 oyuncudan oluşan 2 takım savaş alanında ikiye ayrılır. Oyun ilerleyişi yetenek ve özel güçlerin artmasına olanak tanır. 62 tanrıdan oluşan karakter havuzundan istediğiniz özellikteki tanrıyı seçebilirsiniz. Tanrılar takımın ihtiyacına göre support, carry ya da tank olarak seçilebilir. Grafikler ve oyunun tepki zamanlaması, bulunması zor bir kalitede oynanabilirlik sunuyor.

        3- Infinite Crisis

Beta sürümünde bile çok geniş hayran kitlesi kazanan Infinite Crisis ‘de karakterleriniz DC Comics kahramanlarından başkası değil. Oyuncular  kendilerine birer DC Comics kahramanı seçerek birbirleriyle savaşırlar. 4 oyun modu bulunan MOBA’da ana mod Gotham Divided’dır. Grafikler ve  oynanabilirlik çok iyi olsa da, oyun beta sürecinde olduğu için resmi olarak çıktığından kendisinden daha çok şey beklemek mümkün. Infinite Crisis  MOBA oyunu olarak DC Comics hayranları için yüksek önem arz eden bir oyundur.

2- Dota 2

DotA 2, en iyi MOBA oyunları listemizde 2.sırada yer alıyor. LOL gibi rekabete dayanan bu oyun, 10 milyon dolar ile 2014 yılında en çok ödül havuzuna sahip olan oyun oldu. DotA 2, Icefrog tarafından Warcraft 3 için geliştirilen haritanın devamı olarak üretilmiştir. Oyuncular arasında çok popüler olarak profesyonel seviyede oynanmaya başlayan DotA 2, çok daha iyi grafik ve oynanabilirlikle piyasa çıktı. Devamlı gelen güncellemeler ve yamalarla rekabetçi ortamların nabzını elinde tutuyor. 110 karakterli hero havuzu ile oyuncular, değişik stratejiler ve kombinasyonlarla rakiplerini alt etmeye çalışırlar. Kendinizi rekabetçi bir oyuncu olarak görmeseniz de, DotA 2 asla yetinemeyeceğiniz bir oyun.

 

         1- League of Legends

League of Legends, en iyi MOBA oyunları içinde birinci sırada bulunuyor. Sebebi ise; 2014 yılında 1 milyar dolar gelir elde etmesi. Listenin  tepesinde bulunmasının tek sebebi sadece para değil, PvP formatında oyunculara sunduğu oynanabilirlik ve oyun tecrübesidir. 5 er kişilik takımlardan  oluşan 2 takım birbirini alt etmeye çalışır. 2009 yılında piyasaya sürülen LoL, yaratıcısı Warcraft 3’ün DotA modunun oluşturulmasında büyük rol  oynayan biri tarafından geliştirildi. LoL günlük ortalama 25 milyon oyuncuya sahip. Şampiyon olarak adlandırılan 123 karakterden seçerek karşı  takımın Nexus’unu yok etmeye çalışmak oyunun asıl amacı. LoL her MOBA oyuncusunun mutlaka oynaması gereken bir oyundur.

 

En iyi MOBA oyunları ‘nı sizler için kendi bakış ve oynayış açımızdan sıralamaya çalıştık. Bu oyunlar kendi türlerinin en iyisi olup verilen linklere tıklayarak online ve ücretsiz olarak oynayabilirsiniz. Bu strateji oyunları bağımlılık yapacağından sizleri uyarmayı unutmuyoruz.