Fluence, Megane Sedan’ı geçecek

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim AYBAR, Fluence’in 2009 performansından memnun olduğunu belirterek, Fluence’in 2003’ten bu yana sadece iç pazara 143 bin’den fazla satan Megane Sedan’ı geçeceğini ifade etti.

Bugün Çırağan Sarayında basın toplantısı yapan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar 2009 yılının değerlendirmesini yaparken, 2010 yılı içinde Renault’un planlarını anlattı.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 2009 yılında 6.5 aylık özel bir dönem yaşandığını belirten Aybar, 2010 yılında böyle bir beklenti içerisinde olmadıklarını belirtti. Aybar, 2009 yılında binek otomobil pazarında 369 bin 819 adet araç satışı gerçekleştirildiğini hatırlatarak, Renault’nun, 59 bin 21 adet binek otomobil satışı ile yüzde 16 pazar payı elde ettiğini dile getirdi. Yapılan araştırmalarda pazarın  ile arası daralacağını belirten Aybar, hedeflerinin daha az bir küçülme rakamı ile yılı kapatmak olduğunu belirtti.

2009 yeniliklerle dolu bir yıl

2009’da ki ÖTV indirimini optimum seviyede stok bulundurdukları için iyi değerlendirme şansı bulamadıklarını belirten Aybar, 2010 yılında ticari araçlarda ki yeniliklerin ve 2009’da yenilenen ürünlerinin etkin olacağını belirtti.. 2009’un Mayıs ayında Yeni Mégane HB, Megane Coupé, Laguna Coupé, Yeni Clio ve Clio Grand Tour modelleriyle yılın ilk 6 ayı anlatan Aybar, 2009 yılının ikinci yarısında ise gerçekleştirdikleri Grand Scénic, Mégane Sport Tourer ve Fluence lansmanları ile pazarın en genç ürün gamlarından birine sahip olduklarını belirtti.

Kampanyalara devam

Kampanyalar için asıl kararın 2010 Şubat sonuçlarına göre alınacağını belirten İbrahim Aybar, ” Kampanyasız ay ve gün olmuyor. Müşterilerimizi kampanyalara iyice alıştırdık. Dolayısıyla bu belli ölçüde devam edecek. Ama bir gerçeği de unutmayalım; ticaret yapıyoruz. Sonuç itibariyle müşterimizi kazandıracağız, bayimizi kazandıracağız ve biz de kazanacağız. ” şeklinde açıklama yaptı.

2010 ticaride atılım yılı olacak

2009 yılında binek ürün gamını yenileyen Renault, 2010 yılında da ticari ürün gamında önemli yenilikler gerçekleştirecek. Renault Master tamamen yenilenerek bu yıl Mayıs ayı sonunda ticari araç kullanıcılarının beğenisine sunulacak. ( Haziran’da Türkiye’de!) Yeni Master, Renault’nun yeni panelvan çizgisinin habercisi olacak ve Trafic Faz3, Kangoo Maxi de aynı tarihte pazara sunulacak. Haziran ayında ise Mégane RS, sportif otomobilseverlerin beğenisine sunulacak.

Gelecek elektrikli otomobillerle şekillenecek

Renault bu toplantı ile ayrıca markasının yeni imzası “Drive The Change” ‘e de start vermiş oldu. “ Otomobili Değiştiriyoruz, Hayatı Değiştiriyoruz. ” şekli ile yakında reklamlarda da göreceğimiz değişim için İbrahim Aybar, Renault’nun şimdiye kadar öne çıkardığı unsurların dışında geleceğin dünyası için çalışacağını, bunun için de CO2 salınımı sıfır olan elektirikli otomobillere yöneleceklerini belirtti. Dört elektrikli modelle hedeflerine ilerleyeceklerini belirten Aybar, bunlardan en önemlisi olan elektrikli Fluence için 2011 yılının başında üretime geçeceklerin müjdesini verdi. 2009 Frankfurt fuarında Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ı da elektrikli araçlar hakkında bilgilendirdiklerini belirten Aybar, olumlu bir geri bildirim aldıklarını, 2010 yılının alt yapı için hazırlık yılı olacağını söyledi.

Yeni Clio ne olacak?

Renault’un Türkiye’ye bakışı ve yeni Clio ile alakalı soruları da cevaplayan İbrahim Aybar, Oyak ve Renault’un uzun zamandır uyum içerisinde çalıştığını belirterek, “Üzerimize düşen sorumluğu yapyoruz ” diyerek Renault’un Türkiye’ye bakışında herhangi bir olumsuzluk olmadığını belirtti.