Geleneksel metodlarla iş arama yöntemleri

Herhangi bir zamanda ilan edilen eleman açıkları, varolan açıkların ancak %10-20’sini oluşturur. İş arayanların %90’ı ise, ilan edilen bu küçük dilim için başvuruda bulunurlar. Geleneksel iş arama yöntemlerini kullanarak elbette kendinize bir iş bulabilirsiniz.

Personel / İş Bulma Kurumları

Piyasada, iyileri de kötüleri de bulunmaktadır. Eğer sizi iyi temsil edecek bir yer arıyorsanız, adının duyulmuş ve bu alanda haklı bir üne sahip olmasına dikkat edin. Başvuru sürecinizi yakından takip edin. Bir yanlış anlaşılmaya meydan vermemek için, sözleşme metnini dikkatli okuyun ve sizden beklenilenleri iyice anlayın.

Gazete ve dergilerdeki iş ilanları

İşverenlerin ideal aday için ilan verdiklerini unutmayın. Eğer iş konusunda gerekli bütün özelliklere sahip değilseniz, fakat buna rağmen başarabileceğinizi düşünüyorsanız, BAŞVURUN! Belki de iş için en uygun aday sizsiniz. Fakat bu, gördüğünüz her ilana başvurun demek değildir. Gerçekçi olun. Eğer birtakım kritik ölçütlere uymuyorsanız, boşuna vakit harcamayın.

Bir işi, sadece başlığına/ismine bakarak gözardı etmeyin. İlanın tamamını okuyun çünkü bazıları ilk kelimelerinin baş harflerine göre alfabetik olarak sıralanmış olabilir ve bu kelimenin de işin içeriği ile çok fazla bir ilgisi olmayabilir. Siz en iyisi, tüm iş ilanlarına hızlıca bir göz atın ve içeriklerini anlamaya çalışın.

İlk başlarda çok vaktinizi alsa da bir süre sonra akıcılık ve sürat kazanacaktır. İş ilanında geçen bazı kelimeler işin içeriği hakkında gerekli bilgileri verebilir. Örneğin “girişimci”, “mücadeleci” gibi kavramlar, “güvenilir”, “dürüst” gibi kavramlara göre farklı şeyleri vurgulamak için kullanılırlar.

İş ilanlarının bulunduğu ve özgeçmişlerin bırakıldığı internet siteleri
Gazete ilanlarına göre daha ucuz olduğu için şirketlerin çoğu bu metodu benimsemeye başlamışlardır.

Şirketlerin kendi web sitelerinin “İş ve Kariyer Olanakları” bölümünde de bu tür ilanlar yayınlanır. Belirtilen pozisyona eleman alınıncaya kadar, haftanın 7 günü, günün 24 saati ilan muhafaza edilir. Şirketler bütün dünyadan ulaşımın ve başvuruların kolay olması için e-mail yoluyla doğrudan irtibat olanağı sağlarlar.

Ayrıca, gerektiğinde değişiklikler çok kolay ve çabuk yapılabilir. Bazı şirketler ilanlarında, başvurunun nasıl yapılacağı, nelerin gerekli olduğu ve görüşmeye nasıl hazırlanılması gerektiğini de belirtirler.

Şirket sitelerinin yanısıra çok amaçlı insan kaynakları sitelerini de gezebilirsiniz. İş ilanları, özgeçmiş veritabanı, tartışma grupları, endüstri/sektör bilgileri, ilgili diğer sitelere linkler konusunda oldukça geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Elektronik ortamda verilen iş ilanları da – gazetelerdekiler gibi- işin içeriği hakkında bilgi vermeyebilirler. Dolayısıyla aynı hassasiyeti burada da gösterin.

Geniş özgeçmiş veri tabanına sahip sitelerde, yeni bir iş ilanı alındığında bütün özgeçmişler taranır ve eşleşen anahtar kelimeler sayesinde uygun olabilecek özgeçmişler belirlenir. Böyle bir eşleştirme gerçekleştiğinde, hakkınızdaki bütün bilgiler işvereninize gönderilir. Tabi siz isterseniz.