Her Çalışanın Hayali 10 Patron

Çalışanların patronlarını sevip sevmediğini bilemeyiz ama birazdan anlatacağımız patronların, çalışanları tarafından sevildiğine şüphem yok. Bu patronlar çalışanlarına, pazartesi sendromu nedir hissettirmiyor ve onların verimini arttırmak için ceza yerine ödül sistemine başvurmuşlar. Okurken gıpta edeceğiniz ve patronunuzu sorgulatacak Her Çalışanın Hayali 10 Patron icraatları ile beraber Nelerdir ‘de. bakalım her çalışanın hayali 10 patron neler yapmış.

Her Çalışanın Hayali 10 Patron

10- Dan Price

ABD, Seattle’da Gravity adlı teknoloji şirketinin CEO’su Dan Price ağabeyimiz, insan kaynakları bölümünden gelen şikayet üzerine radikal bir karar alıp, kendi maaşını neredeyse 0’layıp çalışanların maaşlarına yüzde 400 ‘lere vara zamlar yapıyor. Tabi çalışanlar şok!

9- Chieh Huang

Boxed adlı oyun şirketinin CEO’su Chieh Huang, çalışanlarının çocuklarının gelecekleri hakkındaki endişelerine son vermek amacı ile 122 çalışanının çocuklarının eğitim masraflarını üstlendi. 2015 yılının en iyi patronu ödülünü de alan Huang, tahmin ediyoruz ki ödül dışında bir çok da dua aldı.

8- Bart Lorant

FullContact şirketinin CEO’su Bart Lorant, çalışanlarının kafalarını toplamaları için onları zorunlu tatile gönderiyor. Bunun için çalışanlarına her yıl maaş harici 7 bin 500 dolar ödeyen Lorant’ ın iki şartı var: Birincisi, bu tatil, gerçekten bir tatil olacak ve çalışanlar  iyi bir tatil geçirdiklerini ispatlayacaklar. İkincisi de iki hafta boyunca tek bir maile bile cevap vermeyecek, şirketten kimseyle iletişim kurmayacaklar. Lorant bunu kendi başarısı için yaptığını söylese de çalışanlar hallerinden memnun.

7- Wiley Cerilli

Single Platform adlı start-up’ın kurucusu ve CEO’su Wiley Cerilli, 0 dan kurduğu şirketi 100 milyon dolara sattı. Bununla da kalmayan Cerilli, kendisi hiç bir pay almadan 100 milyon doları çalışanların kıdemlerine ve çalışma sürelerine göre dağıttı. En yüksek maaş 1 milyon dolar olurken en düşüğü de 10000 dolardan az değildi.

6- Richard Branson

Medya dünyasının devlerinden biri olan Virgin Group’un CEO’su Richard Branson çalışanlarına ofise gelmeyi yasakladı. Acil bir durum olmadığı sürece toplantıların yapılmadığı bir düzen kurdu. Şu anda Virgin Group’un yüzde 80’i ‘evden’ çalışıyor. Herkese Richard’dan home office.

5- Oprah Winfrey

Dünyaca ünlü televizyoncu Oprah Winfrey. Kendisinin 55’inci yaş günü için 15 günlük bir Akdeniz turu düzenledi ve 1700 çalışanını da yanında götürdü. Dev bir gemiyle Türkiye’den İspanya’ya bütün Akdeniz kıyılarını dolaşan ekibin tek bir elemanının Oprah’a maliyeti ise 7 bin dolar oldu. Hesap makineleri iptal.

4- Li Junyan

Bir başka tatilci ise Tiens Group Company’nin sahibi ünlü Çinli milyarder Li Jinyuan, şirketinin kuruluşunun 20 yılı sebebiyle, 6 bin 400 çalışanıyla birlikte aynı anda Fransa’ya tatile çıktı. Jinyuan’ın 6 bin 400 kişiyi Fransa ve Monaco’ya götürmesinin bedeli ise yaklaşık 15 milyon dolardı.

3- Savjibhai Dholakia

Elması takanların dünyanın en zengin insanları, çıkaranların ise en yoksulları olmaları ekonomik adaletsizliğin en büyük simgesi olarak gösterilir hep. Ancak Diwali’de durum farklı. Elmas şirketi Diwali, bütün elmas işçilerine çekilişle ve herkese bir hediye düşecek şekilde 570 araba, 200 ev ve 300’ün üzerinde elmastan yapılmış mücevher armağan etti. Üstelik hiçbir gerekçe olmadan! Yolda 5 Tl bulduğumuzda sevinen bir milletiz. Kesin kafayı yerdik.

2- Dan Rice

Bu da mı oldu diyeceksiniz. Evet oldu! Küçük bir teknoloji şirketinin kurucusu olan Dan Rice ve ekibi sıkı bir Game of Thrones hayranıydı. Pazartesi günleri hem kendisinin hem de ekibinin bu tutkudan ötürü işe konsantre olamadığını fark eden Rice, Yılda 10 gün (10 bölüm için) Game of Thrones’un yayınlandığı günler işe gelmeyi yasakladı. Burada paradan ziyade niyet konuşmuş.

1- Nevzat Aydın

1. sırada vatandaşımız Nevzat Aydın bulunmakta. Bildiğiniz üzere Yemek Sepeti ‘nin kurucusu Nevzat Bey, Yemek Sepeti ‘nin satışından fena bir para kazanmıştı. Bu paranın 27 Milyon dolarını 114 çalışanına paylaştırarak Türkiye tarihine de adını altın harflerle yazdırmıştır diye düşünüyorum. Darısı diğer patronlarımızın başına