İş başvurusu yapmanın yolları

İş başvurusu yapmanın pek çok yolu vardır. Her yolun da kendine göre avantajları ve dezavantajları. Hangi yolu tercih ederseniz edin, gerekenleri en uygun şekilde ve zamanında yapmaya dikkat edin.

Kişisel başvuru

Bu, belki de en etkili metoddur, fakat çok sayıda insanın kişisel görüşme yapmak isteyebileceğini ve yöneticilerin işlerinin yoğun olduğunu düşünürsek bunun gittikçe imkansız hale geldiğini söyleyebiliriz. Buna rağmen, araştırmanızı yapın, özgeçmişinizi hazırlayın ve gidin.

Şirkete vardığınızda, çalışmak istediğiniz departman müdürünün size birkaç dakika ayırıp ayıramayacağını sorun. Unutmayın ki bir kişiyi kovmak, özgeçmişleri önemsememekten daha zordur. Yönetici ile konuşamasanız bile, başvurunuzdaki eksik alanları doldurma konusunda size yardımcı olacak başka birilerini bulabilirsiniz.

Telefon vasıtasıyla

Eğer mesafe, kişisel bir ziyarette bulunmanıza elverişli değilse, ön bilgileri almak ve/veya karşılıklı uygun bir zamana görüşme ayarlamak için telefon edebilirsiniz. Yönetici ile telefonda konuşurken etkili bir ilk izlenim bırakmaya gayret edin. Öncelikle adınızı ve kendisinden nasıl haberdar olduğunuzu (örneğin size referans veren kişinin ismini belirterek) söyleyin.

Şirkete/departmana ne tür bir katkıda bulunabileceğinizi 30-60 saniyede izah etmeye çalışın. Daha detaylı bilgi verebilmek için görüşme talebinde bulunun. Önermek istediğiniz tarih ya da zaman varsa, onun için de uygun olup olmadığını mutlaka sorun. Yöneticinin meşgul olduğunu unutmayın ve zaman konusunda mümkün olduğunca esnek davranın. Görüşme konusunda ikna edemezseniz, 2-3 hafta içinde yeniden arayıp arayamayacağınızı sorun.

Özgeçmiş gönderme (ön yazı ile birlikte)

Sonuca ulaşmak istiyorsanız, özgeçmişinizi bir telefon görüşmesi ve kişisel ziyaret takip etmelidir. Mektubunuzun hitap bölümüne, ÇALIŞMAK İSTEDİĞİNİZ DEPARTMANIN SORUMLUSU/MÜDÜRÜ OLAN KİŞİNİN ADINI yazın. Kesinlikle, bir mevki/makama hitaben (Sayın Pazarlama Müdürü gibi) yazmayın. İlgili kişinin adını çevrenizden veya diğer kaynaklardan öğrenemediyseniz, firmayı aramaktan çekinmeyin.

employment application form, human resources and business concepts

Mektubunuzda, pozisyondan nasıl haberdar olduğunuzu anlatın. Vasıflarınızı, işverenin ihtiyaçlarına göre biçimlendirerek anlatın. İşverenlerin binlerce özgeçmiş aldığını düşünürsek, özgeçmişinizin ilgi çekmesi için en fazla 15 saniyeniz bulunmaktadır. Özgeçmişinizde asıl amacınız, nasıl ve ne kadar katkıda bulunabileceğinizi anlatmak olmalıdır. Kariyer hedeflerinizi, yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi pozisyonun gereklerine uyarlayarak anlatmaya çalışın.

İçerden Birini Tanıma Yoluyla

Yöneticiler genel olarak, tanıdıkları kişilere tanımadıklarından daha çok güvenirler. Aslında bu, tüm insanlar için geçerli bir kuraldır. İşveren açısından bakıldığında, güvenilen ve tanınan bir çalışanı tarafından tavsiye edilen birini işe almak çok daha kolaydır. Ayrıca, bu yolla eleman alındığında masraflar da ciddi oranda azalmaktadır.

Diğer yandan, varolan bir işten içerideki tanıdığı yolu ile haberdar olan kişiler, aranılan nitelikler vb. hakkında da daha net bir bilgiye sahip olurlar. Böylelikle kişi, aranılan özelliklere sahip olmadığını ya da kendisinin çok altında olduğunu düşünürse kendini otomatik olarak çekecektir. Sonuç olarak, bu yolla gönderilen özgeçmişler diğerlerine oranla aranılan niteliklere daha çok uygunluk göstermektedir.

Kişiler, istenen niteliklerin ne üzerinde ne de altında görünür. Zamanlama da oldukça iyidir. Dolayısıyla, başvurmayı düşündüğünüz şirket içinden birini tanıyorsanız kesinlikle yardımını isteyin. Özgeçmişinize neler yazmanız gerektiğini ve ne zaman göndermeniz gerektiğini öğrenmeye çalışın.