İş mülakatı sonrasında yapılması gerekenler

Mülakat öncesinde yaşadığınız sıkıntılar bitti, midenizdeki ağrılar azaldı ve kendinizi mülakatçılara verdiğiniz cevaplar konusunda gerçekten iyi hissediyorsunuz. Bundan sonra yapacağınız en iyi iş nedir? Sadece beklemek mi?

Mülakatçılar kendilerine teşekkür edilmesinden çok hoşlanırlar ve teşekkür belirten bir not, sizin olayı önemsediğinizi gösterir ve ilginizi teyid etme fırsatı verir. Ancak, teşekkür mektubu yazarken nasıl bir yol takip ettiğiniz çok önemli. Bu mektup, adaylığınızı ortadan kaldırabilir ya da şansınızı arttırabilir.

Mülakat sürecinde konuştuğunuz kişilerin her birine teşekkür mektubu gönderin ancak kesinlikle herkese aynı mektubu göndermeyin. Mülakatçılar düzenli olarak, teşekkür mektupları da dahil, bütün evrakları işe kabul kararı almadan önce toplarlar. Eğer 4 teşekkür mektubu göndermişseniz ve gönderdiklerinizin dördü de aynıysa, mülakatçılar bunları karşılaştırdıklarında pek de hoş bir görüntü çıkmayacaktır ortaya.

Başka bir gaf da pişkin görünmektir. Unutmayın, henüz bir teklif almadınız. Mülakatçılara karar vermeleri için zaman tanıyın. Teklif beklediğinizi bilmelerini sağlamak ve bunu yaparken de hızlı davranmak, listedeki insan sayısını azaltmalarında sizi liste dışı ederek onlara yardımcı olacaktır.

Son olarak, yazabileceğiniz en iyi teşekkür mektubu hakkında düşünün. Eğer mülakatçı size bu gece karar vermeyi planladığını söylerse, kaplumbağa hızıyla giden bir mektup yazmayın, eve varır varmaz e-mail atın, aksi halde sizin mektubunuz varmadan çok önce karar verilmiş olacaktır. Diğer taraftan, müşterilere verdiği kişisel hizmetlerle kendini öven bir yere başvuruyorsanız, güzel bir kart üzerine el yazısıyla yazılmış bir mesaj gönderebilirsiniz.

Ayrıca, hatasız ve bireysel olarak yazılmış bir mektup mülakatçının size ısınmasını sağlayabilir, fakat bu durum doğru insan olmadığınıza karar vermiş olan ve hiç de duygusal olmayan mülakatçının fikrini muhtemelen değiştirmeyecektir. Bu durumun size sağlayacağı fayda, şirkete tekrar başvurmaya karar verdiyseniz iyi bir izlenim bırakmak olacaktır.