İlginç Bilgiler

İslamda cuma neden önemli, Cuma neden özel gün?

İslâm dininin doğuşundan sonra müslüman ülkelerde kaynağını Tevrat’ta bulan yedi günlük bir zaman süresi benimsendi. Cuma gününü dinlenme, cumartesiyi işbaşı günü olarak alan müslümanlara göre, öteki milletlerde olduğu gibi hafta, yedi günlük bir zamandı.

Arapların «usbû» dediği hafta, yevmüssebt adı verilen cumartesi günüyle başlar.

Tevrat’ın yaratılış, (tekvin) anlayışına göre Tanrı, evreni altı günde yaratmış, yedinci gün olan «sebt» günü dinlenmiş. Bu görüş sonradan < yahudilerin benimsediği cumartesi «sebt» gününden ayrı olarak yalnız cuma, dinlenme günü sayıldı. Böylece cuma, yevmüssebt (cumartesi), yev- mülehad (pazar [birinci gün]), yevmülisneyn (pazartesi [ikinci gün]), yevmüsselâse (salı [üçüncü gün]), yevmülerbia (çarşamba [dördüncü gün]), yevmülhamis (perşembe [beşinci gün]) adlarını alan yedi günlük zaman dizisi ölçü olarak alındı. Haftanın yedi gün olması (fars. heft, hefte, yedi) göklerin yedi kat oluşu, yedi sayısının kutluluğu gibi inançlara dayanır.

’ Bu inanç İbranî, roma, eski anadolu, yunan, hint, İran, mısır, fenike dinlerinde, eski türklerde vardı. İslâmlığın ortaya çıkışı bu dini benimseyen bütün ülkelerde olduğu gibi OsmanlIlarda da İslâm anlayışına uygun cumayı dinlenme günü olarak benimseyen yedi günlük süresi uygulandı. 27 Mayıs 1935 yılında yayımlanan 2739 sayılı kanunla tatil günü cuma’dan pazar’a çevrildi,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu