Kariyer değişimine nasıl karar verilir ?

Son zamanlarda kendinizi çok mutlu hissetmiyorsunuz. Her sabah işe giderken içinize doğan sıkıntı tüm gününüzü mahvediyor. İş değiştirme hakkındaki hikayelerle ilgilenmeye ya da kendinize göre bir tane uydurmaya başlıyorsunuz. Şimdi ne olacak?

Cevapsız Sorular Denizinde Yol Almak

İşiniz, hayatınızdaki kavramlardan sadece biridir. Eğer işiniz size artık aynı zevki vermiyor ve sizi tatmin etmiyorsa, kendinize başka bir iş bulmanın zamanı gelmiş olabilir. Şimdiki kariyerinizi bitirmeniz yeni kariyer olanaklarıyla tanışmanın ilk adımıdır. Peki nasıl başlayacaksınız?

Yönünüzü Belirleyecek Altı Tavsiye:

1- Yeni iş alanınıza uygulayabileceğiniz becerilerinizi düşünün;

Günlük görevlerinizi, değişik iş alanlarına uygulayabileceğiniz şekilde maddeler halinde listeleyin. Örneğin; hukuki destek, idari sekreterya işleri, temel yönetim becerileri, organizasyon becerisi, planlama, bilgisayar, vb.

2- Maksimum etki için kendinizi iyi sunun:

Özgeçmiş yazma konusunda verilen tavsiyelerin hepsine uyun. Bir şirkete yaptığınız katkıları ve bunların olumlu sonuçlarını düşünün. Çekinmeden bunları listeleyin. Özgeçmişinizi yazarken detaya inin ve sonra toparlayın. Özgeçmişiniz hakkında yardım alın, bunu iş verenlerin isteyeceği bir şekilde tasarlayın. İletişim ağınızı kullanmaktan çekinmeyin.

3- Değerlerinizin yön verdiği bir hayat için değişiklik yapın:

Bir zamanlar mutlu olduğunuz işiniz artık size eski tatmini sağlamıyorsa hayatınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Aile, üretkenlik, kişisel gelişim, eğlence, sağlık ve toplum hakkındaki düşüncelerinize ve onlara atfettiğiniz değerlere bir kez daha göz atın ve bunları tamamlayabilecek bir alanı seçmeye gayret edin. Anlamlı bir iş çok şeyi değiştirebilir.

4- Arkadaşlarınızla, yol gösterici insanlarla, çalışma arkadaşlarınız ve patronunuzla konuşun:

Ne yapmak istediğinizi bulma sürecinde diğer insanların size yardımcı olmasına izin verin. Çalışma arkadaşlarınız ve patronunuzla konuşun. Belki bu sayede, şirketin, daha başarılı olabileceğinizi düşündüğünüz başka bir departmanında çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu şekilde ne düşündüğünüzü onlara bildirdiğinizde ayrılmanızın yaratacağı şokun etkisini de azaltabilirsiniz. Arkadaşlarınız veya patronunuz, ne yapabileceğiniz hakkında yol gösterebilir ve başvurabileceğiniz insanlarla ilişkiye geçmenizi sağlayabilirler.

5- Kariyer değişimi için bölgesel kaynakları araştırın:

İş bulma kurumlarının yardımını beklemeyin onlar kesin şeyleri ve kısa sürede komisyon almayı severler. Ancak, kariyer değişimi konusunda üniversite kariyer programlarından yardım alabilirsiniz.

6- Değişik işleri gözünüzde canlandırmayı deneyin:

Genel bir psikoterapi tekniği olan “gözünde canlandırma”, olayları farklı bir açıdan görmek için kullanılabilir. Rahatlayın ve kendinizi bir sanatçı, matematikçi, bir polis ya da pop yıldızı farzedin. Bu meslekte nasıl görünüyorsunuz?

Bu mesleklerin en çok neyini sevdiniz? İlginizi en çok ne çekti? Bu uygulamadan elde edeceğiniz bilgiler yeni kariyerinize doğru yol almada size yardımcı olacaktır.

Maliyet

İstikrarlı ve saygın bir kariyerden ayrılmanızın karşılığı olarak bir bedel ödemek durumunda kalabilirsiniz. Fakat mutlu olmadığınız bir kariyerde kalmak da size pek çok şeye mal olacaktır. Eğer işte kalmanızın maliyeti yeni bir iş bulmanın maliyetinden yüksek olacaksa işinizi daha tatmin edici bir yenisiyle değiştirmeyi düşünmeye başlamalısınız.