Kariyerinize yön vermeden önce kendinizi tanıyın

Aslında, bu yazının en önemli tavsiyesi bundan sonraki cümlenin içinde. Bu yüzden, lütfen bu tavsiyeyi not alın ve yazı boyunca ihtiyaç hissettikçe kendi kendinize tekrar edin. Hazır mısınız? İşte tavsiyemiz: telaşlanmayın.

Bir uzmanlık alanı seçmek, bir meslek hakkında fikir sahibi olmak, eğitim almak okul hayatının temelidir. Evet, üniversiteye geldiğinde akademik ve mesleki amaçlarını çoktan belirlemiş olan öğrenciler vardır, fakat çoğu bunu düşünmemiştir bile. Öte yandan, belirleyen öğrencilerin çoğu okul hayatları boyunca en az bir kere uzmanlık alanlarını değiştirmişlerdir.

Bu makale, ideal yolu ararken size yardımcı olabilecek yönergelerle doludur. Fakat bu, önemli ve uzun bir seyahat, bu yüzden bir karar vermeden önce düşünmek için zaman ayırdığınızdan emin olun. Ve eğer seyahate başladığınızda kendinize hala bir uzmanlık alanı seçmediyseniz, ümidinizi kaybetmeyin. Amacınız, yoğunluğunuzu, mümkün olan ‘bütün uzmanlık alanları’ndan daha derin çalışmalar yapabileceğiniz ‘bir kaç seçeneğe’ indirgemek olmalıdır.

Ayrıca bazı okulların birden fazla uzmanlık alanı imkanı tanıdığını da unutmayın. Okuldaki uzmanlık dalınız, mezun olduktan sonra alacağınız ilk iş için çok önemlidir, fakat yapılan araştırmalar çoğu insanın hayatları boyunca iki ya da üç kez mesleklerini değiştirdiklerini gösteriyor ve sizi buna hazırlayacak uzmanlık alanı henüz yok.

Seyahatinizdeki ilk adım;

ilgi alanlarınızı belirlemek olmalıdır. Ne tür şeyler ilginizi çeker? Ne tür meslekler ya da işler size cazip görünüyor? Emin değilseniz, sürece kariyer testini uygulayarak başlayın.

Seyahatinizdeki ikinci adım;

yeteneklerinizin sınanmasıdır. Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir? Ne tür becerileriniz var? Kendi kendinizi tabi tuttuğunuz bu sınava, lisede aldığınız derslere bakarak başlayabilirsiniz. En çok ilgi duyduğunuz dersler nelerdi? Lisedeyken ne tür ders dışı faaliyetlere katıldınız? Part-time işlerden ya da yazın çalıştığınız işlerden neler öğrendiniz?

Seyahatinizin üçüncü adımında nelere önem verdiğinizi incelemeniz gerekir. Önem verdiğiniz şeyler arasında muhtemelen şunlar vardır: insanlara yardımcı olmak, baskı altında çalışabilmek, grup ilişkisi, istikrar, güvenlik, statü, tek ya da grupla çalışma ve diğerleri.

Seyahatinizdeki dördüncü adım;

kariyer araştırmasıdır. Hangi mesleklere ilgi duyduğunuzu, akademik ve profesyonel geçmişinizin hangi meslekleri yapmanıza izin verdiğini gözden geçirin.

Seyahatinizin beşinci adımı gerçeklik kontrolüdür. Seçeneklerinizi dürüstçe değerlendirmelisiniz. Gerçekten fizikçilere değer veriyor veya doktor olmak istiyorsunuz, peki bilimsel becerileriniz yeterli mi? Yapmak istediğiniz iş daha yüksek bir not ortalaması gerektiriyor ama sizin notlarınız ortalamanın altında mı kalıyor?

Sanata karşı bir kabiliyetiniz ve isteğiniz var, fakat aileniz sizin yönetici olmanızı mı istiyor? Gerçeklik kontrolü sırasında engelleri görmezden gelmenin çeşitli yolları vardır. Fakat siz, bu engellerle yüz yüze gelmekten kesinlikle kaçınmayın. Hüsrana uğrayan yine siz olursunuz.

Seyahatinizin altıncı ve son adımı seçeneklerinizi daraltmanız ve bir uzmanlık alanı seçmek üzerine yoğunlaşmanızdır. İlk beş aşama boyunca yaptığınız bütün araştırmaları ve kendi kendinizi keşfetme sürecini temel aldığımızda şimdi takip etmek istediğiniz meslekler/uzmanlık alanları ve aynı zamanda ileride ilginizi çekebilecek meslekler/uzmanlık alanları hakkında da daha açık fikirler edinmiş olmalısınız.