Konuşma Alıştırmaları Nasıl Yapılır?

Konuşma Alıştırmaları Beğenilme Oranı 4,99 537 kez oylanmıştır.

Christopher G. Dugdale

Hızlı, özlü ve doğal konuşabilmek her zaman için hoşa giden bir şeydir. Bunu başarmanın iyi bir yolu mümkün olduğunca hızlı konuşmaktır. Ana dili İngilizce olanlar, denediklerinde, dakikada 250-300 kelime konuşabilmektedir. Hızlı konuşabiliyor olmak elbette ki herzaman hızlı konuşmak gerektiği anlamına gelmez, bu kendi kendine daha iyi düşünebilmenin yollarından sadece biridir. Aşağıda bazı hızlı konuşma alıştırmaları yer alıyor.

Eşzamanlı Konuşma

Bu, konuşma ve konsanstrasyonun gerekliliğini vurgulayan basit bir etkinliktir. İrticalen konuşmaya benzer, öğrenciler çok az hazırlıkla yada hiç hazırlanmadan bir konuşma sunarlar. Sınıfın farklı yerlerinde, herkes aynı anda konuşabilir (yani; kimse bir başkasının konuşmasını dinlemez).

Erin Sullivan speaks at TEDSalon: Crossover, in partnership with Brightline at TED World Theater, November 14, 2019, New York, NY. Photo: Jasmina Tomic / TED

Bu, öğrencilere soru sormayı da içerebilen yeni bir etkinlik için arkadaşı ile eşleşmeden önce birçok defa pratik yapma imkanı sunar. Eşzamanlı konuşmanın sebebi şudur ki daha çok insan daha çok konuşur ve herkesin bir konuşmayı dinlemesine ve böylece sınıfın büyük çoğunluğunun, konuşmanın sunumu esnasında pasif kalmasına hiç gerek yoktur.

Kısa Konuşma & Ropörtaj

Birkaç kez konuşma denemesi yaptıktan sonra eşler birkaç konuşmayla alıştırma yaparlar. Bu kabaca birşeydir ancak azami konuşma hızı konusunda bir fikir verir. Takımlar şeklinde bir eğitim sistemi ve çoğunlukla bir arada bulunanlan geniş bir öğrenci grubuna sahip olmanın birçok faydası vardır. Aşikar bir faydası öğrencilerin konuşma hızlarındaki genel değişikliktir.

Çok konuşma yolunda sürekli bir baskı olumsuz bir etki doğuracaktır; yani ne hakkında konuşulacağı problemi ortaya çıkacaktır. Büyük bir grubun olması öğrencilerin eşlerini değiştirdikçe sürekli aynı ve nisbeten basit konular üzerinde konuşabilmelerine olanak tanır. Bu, öğrencilerin kendilerine güvenlerinin artmasını ve konuşmanın çok daha ilginç olmasını sağlar, aynı zamanda akranlar-arası eğitimin faydaları ortaya çıkmış olur. Sonuç olarak, bu öğrenciler, az sayıda muhtemel eşe sahip olabilen küçük gruplardaki öğrencilere göre daha kısa sürede daha iyi ve daha hızlı konuşacaktır.

Konuşma Hızını Kontrol Etme

Konuşma hızı ölçümleri gayrıresmi olabilir. İlk denemede test son denemedeki testten çok daha kolay olacaktır. Mesela ilk hız denemesinden önce öğrenciler söyleyeceklerine dair yaklaşık bir saat hazırlanır ve pratik yaparlar ve test Eşzamanlı Konuşma esnasında sunulan konuşmalar üzerinde yapılır. Daha sonraki kontroller sadece bir dakika sürebilir yada hazırlık için hiç zaman verilmeyebilir. Böylelikle ilk kontrol o anda mümkün en yüksek konuşma hızına yakın bir sonuç verirken son kontroller daha düşük konuşma hızları ortaya koyacaktır.

Yukarıda anlatılanlar göz önünde bulundurulduğunda, konuşma hızında kaydedilen ilerleme, öğretmenin yol gösterici olarak rol aldığı (öğretici değil) orta büyüklükte sınıflarda akranlar-arası eğitimin verimliliğini ortaya koymaktadır.