Bilim

Mors Alfabesi nasıl yazılır, Mors Alfabesi kim çıkarmıştır?

Mors Alfabesi, Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturuldu. 1837 yılında kullanılmaya başladı. 1840 yılında patent için başvuru yapıldı. Kısa ve uzun işaretlerle iletişimi sağlayan bir sistemdir. Bu işaretler ses dalgalarıdır. İlk hat ABD’de Baltimore, Maryland ile başkent Washington arasında kuruldu. Değişik yollar kullanılarak mors alfabesi kullanılmıştır. Bu yollardan bazıları, ses, ışık ve radyo dalgaları iledir.

Morse’un bulduğu sistem oldukça karışık kodlanmış bir sistem olması nedeni ile asistanın önerdiği kodlama kullanılmaya başlandı. Morse asistanı Veil ile bu karmaşık kodlamadan basit, anlaşıla bilir bir sistem yapmak için uzun süre çalıştılar.

İki tür mors kodundan bahsetmek mümkündür. Amerikan Mors Kodları ve Uluslar Arası Mors Kodu‘dur.

Modern Uluslararası Mors Kodu, 1848 yılında Alman Friedrich Clemens Gerke tarafından geliştirildi. Bu kod türü ilk kez Hamburg ile Cuxhaven arasında Almanya’da kullanıldı. 1865 yılına dek birtakım küçük değişiklikler yapıldı ve aynı yıl Paris’teki Uluslararası Telgraf Konferansı’nda Uluslararası Mors Kodu olarak kabul edildi.

Bu mors kodu halen yürürlükte olan koddur. ITU (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) tarafından kabul edilmiştir.

24 Mayıs 2004 tarihinde ise ilk telgrafın 159. yıl dönümünde Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), “@” işaretini de Mors alfabesine ekledi. @ işareti (AT COMMERCIAL) kelimesinin baş harfleri olan “AC” harflerinin karşılığı ile ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu