Nükleer Enerji Santralinin Yararları Nelerdir?

Nükleer enerji santralinin yararlarını anlamak için öncelikle nükleer enerji santrali nasıl çalışır bu soruya bir cevap verelim.

En basit halde anlatacak olursak elektrik jeneratörü; mıknatıs içinde iletken tellerin dönmesiyle elektrik üretimi yapan bir makinedir. Santrallerde farklı yöntemlerle elektrik üretimi için gerekli enerjiyi sağlar. Nükleer santraller uranyum atomunun zincirleme reaksiyonu sonucu oluşan ısı enerjisini kızgın buhar yapımında bu kızgın buharı da jeneratöre bağlı türbin içindeki pervaneleri döndürmek için kullanır. Bu sayede elektrik üretilmiş olur.

Nükleer Enerji Santralinin Yararları

Hata yapıldığı zaman sonuçları çok ağır olabileceğinden bu teknoloji çok sıkı bir denetim ve yüksek güvenlik altında kullanılmaktadır. Bu yüzden de her ne kadar nükleer kelimesi kulağa tehlikeli gelse de aslında çevremizdeki çoğu teknolojik yapıdan daha az zararı vardır.Nukleer enerji sanrali çevre dostudur

1- Çevre Dostu Bir Teknoloji

 • Çevresine saçtığı radyasyon seviyesi doğal radyasyonun çok altındadır.
 • CO2, SO2, NOx emisyonuna neden olmaz.
 • Atık kül üretimine neden olmaz.
 • Diğer santrallerle kıyaslandığında sera gazı salınımında en temiz olanıdır. Nükleer Santraller elektrik sektörü nedeniyle olan sera gazı salınımında yıllık %17 azalma sağlamaktadır.

2- Silah Üretiminde Kullanılır

Nükleer santraller, nükleer silah üretimi ve geliştirilmesinde kullanılır. Fakat Akkuyu projesi Rusya Federasyonu ile yapılan anlaşma nedeniyle barışçıl uygulamaya yönelik olup silahlanma kapsamı bulunmamaktadır. İçinde kullanılacak tasarım silah üretmeye yönelik değildir.

3- En Güvenli ve Verimli Santraldirverimli nükleer enerji

 • Bir nükleer santralden yüksek rakamlarda elektrik enerjisi elde edilebilir.
 • Kullanılacak yakıtın uzun süreli olarak depolanabilmesi ve yakıt maliyetinin elektrik maliyetine oranının düşüklüğü göze alındığında sabit fiyatlı ve güvenilir elektrik üretimine olanak sağlamaktadır.
 • En büyük özelliklerinden bir tanesi ise yılın neredeyse tamamında elektrik üretebiliyor oluşu ve baz yükünü karşılayabiliyor olmasıdır.
 • Termik ve hidrolik santraller ile kıyaslandığı zaman daha güvenlidir.

4- Kaza Olasılığı Çok Düşüktürnükleer santral riski minimum düzey

 • Nükleer santrallerde tasarım tasarım ötesi kazaların olma olasılığı on milyonda birden daha azdır. Bunu kıyaslayacak olursak eğer, bir kişinin yıldırım çarparak ölme olasılığı iki milyonda
  birdir. Nükleer santralde kaza olma olasılığının 5 katı fazla.
 • Başta da söylediğim gibi kulağa çok korkutucu olarak gelen nükleer enerji santrali aslında risk faktörü çok düşük bir enerji üretim aracıdır.

Diğer bir yazımız olan Nükleer Enerji Santralinin Zararları Nelerdir adlı yazımızı okuyarak nükleer santral hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Nükleer Enerji ve Nükleer Reaktörler hakkında sorulmuş sorular ve cevapları için http://www.taek.gov.tr/nukleer-enerji-ve-nukleer-reaktorler.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz.