Öğrenci Olup Amerikada Yaşamak İçin Bir Apartman Dairesi Bulmak

Bazı okullar yabancı öğrenciler için kampüs içi barınma imkanı sağlar. Şayet kolejiniz böyle bir imkan sunuyorsa, bu avantajdan yararlanmanızı ısrarla tavsiye ederiz, hatta kirası kampüs dışında bir konaklama yerinden daha fazla olsa bile.

Okulların çoğunda, öğrencilere bir apartman dairesi bulmaları için yardım etmek üzere kampüs dışı konaklama ofisi bulunur. Bu ofis, kiralanabilecek apartman dairelerinin listesi ve kampüs yakınındaki insanlar hakkında bilgiler sunacaktır. Bu ofislerden, popüler restoranlar, alışveriş alanları, park ve dinlenme yerleri ve toplu taşıma araçları hakkında bilgi veren broşürler de edinebilirsiniz. Halk kütüphanesi de yöredeki komşularınız hakkında enformasyon sağlayabilir.

Bir apartman dairesi araştırmaya başlamadan önce birkaç şey yapmanız gerekir:
Konaklama ofisine ve mevcut öğrencilere komşuların güvenilir olup olmadıklarını sorun.
Bir veya iki oda arkadaşı ile ortaklaşa tutarak kendi payınıza düşen kira bedelini azaltmak isteyip istemediğinize karar verin.

Gözden geçirdiğiniz komşularınız için ayrıntılı bir bölge haritası edinin. Kolej kitapçısında bir harita bulabilirsiniz. Rand McNally haritaları fena değildir. Şayet ülkeyi arabayla dolaşacaksanız Rand McNally Road Atlas’ın bir nüshasını edinmeniz iyi olur.

Photo of typical brownstone row houses in the Back Bay area of downtown Boston, Massachusetts, USA.

Kendinizi bölgeye alıştırmak için etrafta birkaç saat yürüyün. En sık yolculuklarınız okula gidiş ve yiyecek satın alış amaçlı olacağı için, bakkal ve restoranların yerlerini öğrenin. Ayrıca otobüs duraklarına ve diğer toplu taşıma araçlarına da dikkat edin. Bir millik mesafeyi yürümek 15 ila 20 dakika, bisikletle gitmek ise 5 dakika kadar sürer.

Bir apartman dairesi ararken, arkadaşlarınıza ve eski öğrencilere iyi bir yer bilip bilmediklerini sorun. Onlardan boş apartman daireleri yada oda arkadaşı arayan kişiler hakkında bilgi alabilirsiniz. Okul, apartman dairelerinin listesini içeren bir bülten yayınlıyor olabilir. Bülten konaklama ofisinin yakınındaki bir duvarda veya kampüs bilgisayar ağında dijital şekilde sergileniyor olabilir. Ayrıca yerel pansiyonerlerin ve kiraladığı yeri bir başkasına devretmek isteyen öğrencilerin listesini de bulabilirsiniz.

Yerel gazeteler de apartman dairelerinin listelerini yayınlar. Pazar gazetesinden bir nüsha alın. Hafta içinde çıkan gazetelere göre listede daha fazla sayıda apartman dairesi bulunur. Pazar gazetesini Cumartesi öğlen bile satın alabilirsiniz. Ayrıca apartman dairelerinin listesini içeren haftalık ücretsiz broşürler de bulunuyor olabilir. Böylesi listeleri bakkallarda, gazete bayilerinde ve emlak bürolarında bulabilirsiniz.

İrtibat kurabileceğiniz en son yer bir emlak komisyoncusudur. Onlar vasıtasıyla yer tutmanız kendi kendinize ilanlara bakarak bunu yapmanızdan sıklıkla daha iyi sonuç verir. Hiçbir şart altında mevcut yerlerin listesi için para ödemeyin, çünkü genellikle bu listelerin günü geçmiştir.

Bir apartman dairesi aramaya başlamanın en iyi zamanı, Ağustos ayının ilk pazarıdır.
Bir apartman dairesinin büyüklüğü değişebilir. Farklı ölçüler aşağıdaki gibidir:

Yatak Odası:Yatak odası, genellikle mobilyalı bir odadır, salon ve mutfak ortaklaşa kullanılır. Bu, en ucuz seçenektir, fakat çok az mahremiyet sağlar.

Küçük Stüdyo:Küçük stüdyo özel bir banyosu olan tek bir odadır. Oda, mutfak vazifesi gören küçük bir köşeye sahiptir ve bir soba, bir buzdolabı ve bir lavabo bulunur.

Stüdyo: Stüdyo, küçük stüdyonun taşıdığı özelliklerin yanı sıra, ayrı bir mutfağı ve yemek yeme alanına sahip odadır.

Bir, İki veya Üç Yatak Odası: Normal apartman daireleri ayrı bir mutfağa, banyoya, oturma odasına ve/veya yemek odasına ve bir ya da daha fazla yatak odasına sahiptir.

Bundan sonraki en önemli nokta, kiranın neyi içerip neyi içermediğidir.

İmkanlar

Şayet ilanda kiraya imkanların dahil olduğu belirtiliyorsa, bu genellikle elektrik, ısıtma/gaz ve tesisat demektir, ama telefon ve kablolu telefon buna dahil değildir. Eğer ilanda herhangi bir imkan özel olarak belirtiliyorsa, bunun için ayrıca ödeme yapmanız gerekeceğini tahmin edebilirsiniz. Soğuk bölgelerde ısınma yılda fazladan 500 ile 1000 $ ödemenizi gerektirir ve elektrik benzer bir meblağ tutar. Isınma kira bedeline dahilse, bu bazen, sizin değil pansiyon sahibinin ısıyı kontrol edeceği anlamına gelir. Evi bütünüyle tutmamanız durumunda su ve atık su ücretleri genellikle pansiyon sahibi tarafından ödenir.

Mobilyalı ve Mobilyasız: Mobilyalı bir apartman dairesinde genellikle bir yatak, şifonyer veya elbise dolabı, bir kanepe, yemek masası vee sandalyeler bulunur. Ayrıca bir soba ve buzdolabı da mevcuttur. Mobilyasız bir apartman dairesinde sadece soba bulunur. Mobilyalı apartman dairesi için ayda fazladan 50 $ ödemeniz gerekir. Muhtemelen mobilyasız bir daire kiralamanız ve kullanılmış mobilyalar satın almanız daha iyidir. Lisansüstü öğrencileri genellikle yeni gelen öğrencilere mobilyalarını satarlar. Apartman dairelerinin çoğu mobilyasız olarak kiraya verilir.

Park: Şayet bir araba satın almayı düşünüyorsanız, garajlı veya sokak dışında park yeri olan bir apartman dairesini tercih etmeniz daha iyi olur. Bazen sokakta bir park yeri bulmak zordur, özellikle de arabası olan öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde.
Ayrıca çamaşırhane imkanlarının olup olmadığını da öğrenmelisiniz. Apartman dairelerinde genellikle bozuk para ile çalışan çamaşır makineleri bulunur.

Yaygın kısaltmalar: incl (included/dahil), elec (electricity/elektrik), 1 1/2 baths (bir tam banyo bir de sadece tuvalet ve lavabo), a/c (air conditioning/havalandırma), w/w (wall to wall carpeting/duvardan duvara halı), h/w (hardwood floors/ahşap kaplama zemin), dw (dishwasher/bulaşık makinası), furn (furnished/mobilyalı), cpt (carpeted/halılı), gar (garaj), yard (included backyard/arka bahçeli), eff (efficiency/küçük stüdyo), immed (available immediately/hemen tutulabilir), fp or frplc (includes a wood-burning or gas fireplace/odun veya gaz ile yanan soba veya şömine). Güvenli bir bina, apartman dairelerinden ayrı olarak kilitli bir ön kapıya sahiptir. Bu takdirde kira bedeli yıllık % 5 oranında artar.