Bilim

PIC nedir? PIC ile neler Yapılır?

IC ( Peripheral Interface Controller ) : Mikro işlemciler sınıfından basit yapılara sahip programlanabilir çiplerdir. Her pic en basit yapıya sahiptir düşüncesi yanlıştır. Kendileri aralarında karmaşıklaşan yapılara sahip olan türleride vardır.

İlk zamanlar bir kez yazılabilir (C serisi) olarak üretilen PIC’ler artık F serisi olan flash belleğe sahip olduklarından birden fazla defa yazılıp silinebilmektedirler. Tam koşulları sağlandığında bir pic ortalama 10.000 defa programlanıp tekrar silinebilir. Kısacası ömürleri 10.000 programlamadır diyebiliriz.

Ayrıca PIC’ler 10′dan 18′e kadar model numarasına sahiptirler.

PIC10, 12, 14, 16, 18 olmak üzere 5 gruptur. Bu PIC’lerin hepsi 8bit‘tir. PIC18F serisinden itibaren 16bit mimariye geçilmiştir. 8bit’lik PIC’lerin rfPIC diye bir grubu daha vardır. Bunlar dahili olarak RF (radyo frekans) iletişime olanak tanırlar.

Eğitim setlerinde F serisi kullanılır. Programlama tam anlamı ile yapılana kadar bir çok kez silinip tekrar yazılması gerektiği için F serisi kullanılır. C serisi bir defa programlanabilir ve pic işlevini kaybedene kadar aynı kodlama çalışır.

Resimde görülen pic16f648a serisinin özellikleri:

  • 7kb program belleği
  • 256 bayt RAM
  • 16 I/O(giriş çıkış)
  • 10bit PWM
  • 4MHz dahili osilatör

Dahili voltaj referansı (Comperatör özelliği için)

Pic en basit kontrolü olan mikro işlemci modelidir. Pic’de dahil olmak üzere bütün mikroişlemcilerle yapabileceğiniz şeyler tamamen hayal gücünüze bağlıdır. Mikro işlemci ile otomasyon sistemlerinin tamamı yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken özellik ise kullanacağınız alana göre seçim yapmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu