İlginç Bilgiler

Pirana ne yer, Pirana özellikleri, nerede yaşar?

Piranha veya Pirana, Characidae familyasından Characiformes takımı üyelerine verilen ortak isimdir. Etçil, otçul ve hem etçil hem otçul olmak üzere üç çeşit beslenen türleri mevcuttur. Tatlı su balıklarıdır.

En büyük pirana türü Brezilya’nın doğusunda yaşayan ve uzunluğu 60 santimetreyi bulabilen piranadır. Normalde piranaların boyutları 14-26 cm arasındadır. Dişi piranalar yumurtalarını su bitkilerine yapıştırır, erkekleri de bunları yavrular gelişip çıkıncaya kadar korurlar.

En çok türü Güney Amerika’daki akarsularda bulunan piranalar yırtıçılıkları ile tanınan türlerir.

Etçil olan türleri sürüler halinde yaşarlar. Piranalar çok geniş bir alanı kaplayan Amazon havzasındaki akarsularda ve Orinoko gibi yakınındaki ırmaklarda yaşarlar. İçlerinden 4-5 tür özellikle tehlikelidir. Sadece ot ile beslenen türlerinin diş ve çene yapısı gelişmemiştir ve sadece yosunlarla beslenirler. Çene yapıları oldukça güçlü olan piranalar sürüler halindeki saldırılarında bir sığırı dahi öldürebilirler. Bazı bölgelerde insanlara saldırdıkları bilinmektedir. Fakat bazı türlerinin yaşadığı bölgelerde ise herhangi bir saldırı olayı gerçekleşmemiştir. Özellikle üreme dönemlerinde aşırı saldırgan olan piranaların bir çok türü sadece kan kokusu aldıklarında saldırırlar. Dişleri oldukça keskindir.

Ülkemizde sadece kırmızı etçil piranalar görülmektedir. Bu tür diğer pirana türlerine göre biraz daha az saldırgan balıklardır. Bunun dışında bir de otçul pirana diye bilinen pacu cinsi piranalar da mevcuttur. Bunların etçil piranalara göre daha farklı bir beslenme şekilleri vardır. Bu piranalar hem et hem ot yiyebilen balıklardır. Etçil piranalar gibi büyük dişlere sahip değildir.

Ayrıca, Brezilya, Paraguay, Venezuella, Guana, Peru ve Arjantin’in merkezinde de yoğun olarak bulunmaktadır. Göllerde, lagünlerde ve nehirlerde yaşarlar. Balıklar gümüşi renkte bir deriye,

keskin olmayan bir baş ile küçük bir ağza ve oldukça keskin dişlere sahiptirler. Piranhalar genellikle küçük balıkları pullarının üzerinden ve ya yüzgeçlerinden ısırarak parçalarlar.

Pirana özellikleri

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii
(Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Characiformes
Familya: Characidae
Alt familya: Serrasalminae

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu