Tarih

Rölyef (Kabartma) nedir, nasıl yapılır tarihi

Rölyef Fransızca kökenli bir kelimedir.

Genellikle sert cisimler üzerine yapılan yükseltme ve çökeltmelere rölyef denir. Rölyefleri genelde tarihi yapıların üzerlerine ölçeklendirilerek yapılan işlemeler, resimler veya figürlerdir. Örneğin bir çiçek demetinin, ağacın veya insan figürlerinin boyutlandırılarak çalışılması rölyef çalışmaları kapsamına girer.

Kabartma, sanat kolları dahil endüstri, tarım ve günlük hayatta da kullanılır. Mimarlıkta kil, alçı, taş gibi işlenebilir malzemelerin yüzeyinde, alçaklı, yüksekli şekiller meydana getirmektir. Kabartma, ışık alan ve almayan yönlerin belirme derecesine ve yüzey şekline göre, alçak, orta, yüksek olarak çeşitlenir.

Alçak kabartma, yüzeyden çok az ayrılan kabartmalardır. Madalyon, para vb. şeylerde görülen kabartmalar bu şekildedir. Yüksek kabartma, yüzeyden oldukça yükselen kabartmalardır. Şeklinde hemen hemen yarısı denilebilecek derecede yüksektir. Rond-bos kabartmalar ise heykele yaklaşır şekildedir. Şekiller satıha alçak taraflarından yapıştırılmış gibidirler.

Kabartma olarak yapılmış süslemeler, mimari yapılarda taşa, mermere işlendikleri gibi madenden ve ahşaptan yapılmış eşyalar üzerinde de görülürler. Şamdan, kapı tokmağı gibi madeni eşyalarda, kapı, pencere kanadı, rahle, dolap, çekmece gibi ahşap eşyalarda kabartma şeklinde yapılmış süslemelere çok rastlanır. Mimari eserlerin dış veya iç cephelerinde yapının görülecek yerlerinde taş veya mermer üstüne kabartılarak yapılmış süslemeler vardır.

Günümüzde rölyefler geçmiş tarihimizi anımsatmak için müzelerde veya hobi haline gelen bir iş olması nedeni ile evlere taşınmış durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu