SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Devlet Kurumlarına İnternetten Erişim

İnternet üzerinde yer almakta olan olanaklar neticesinde ülkemizde de devlet kurumları bu olanaklardan yararlanarak vatandaşlara daha kaliteli, daha iyi ve daha hızlı bir hizmet verebilmek amacı ile internet üzerinde daha etkin bir rol almaya başlamıştır. Tüm dünya genelinde yaşanmakta olan teknolojik gelişmeler sayesinde ülkemizde vatandaşlar istedikleri nokta içerisinden istedikleri vakit SGK ile ilgili sorgulama işlemleri başta olmak üzere pek çok işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Bu sayede insanlar SGK hizmet dökümü alma işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Günümüzde artık SSK hizmet dökümü alma işlemi şifresiz olarak gerçekleştirilebilmekte olanağına sahip olabilmektedir. İnsanlar artık internet üzerinde yer almakta olan çeşitli olanak sayesinde günlük işlemlerinde gerçekleştirmekte oldukları alış veriş ve ödeme gibi işlemlerin yanı sıra ayrıca çeşitli etkinliklerini internet üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Günümüzde tüm dünya genelinde gerçekleşmekte olan teknoloji alanındaki gelişmeler sonucunda internetin çok daha yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile artık internet üzerinde yer alan olanaklarda büyük bir çeşitlilik kazanmıştır.

Ülkemizde internet üzerinden en aktif olarak hizmet vermekte olan devlet kurumlarının başında gelmekte olan Sosyal Güvenlik Kurumunun vatandaşların hizmetine sunmakta olduğu pek çok uygulama ile vatandaşlar SGK ile ilgili olan işlemlerini internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. İnternet üzerinde yer almakta olan SGK ile ilgili işlemlerini sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirebilme olanağı vatandaşların hizmetine sunulmaktadır.

İnternet üzerinde yer almakta olan bu SGK uygulamaları vatandaşların işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmelerinde oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Vatandaşların SGK ile ilgili olan işlemlerini eski dönemlerde kurum binasına giderek oldukça uzun vakitler sürmekte olan sıra bekleme derdine katlanmak mecburiyetinde kalmaktadır. Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde internetin her nokta içerisinden kolay bir şekilde erişim sağlanabilmesi Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlerinin her daim oturulan yerden basitçe gerçekleştirebilmesine imkan tanımaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olarak sigortalı bilgileri hakkında yapılacak sorgulama işlemleri internet üzerinde yer almakta olan E-SGM uygulaması ile çok daha hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara sunulan sorgulama sistemine ulaşarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için vatandaşların ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sayfasını ziyaret etmesi gerekmektedir.

E-SGK uygulaması

Günümüzde artık E-SGK uygulaması sayesinde vatandaşlar gün içerisinde diledikleri bir vakit kolay ve hızlı bir şekilde SGK hizmet dökümü alma işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Günümüzde artık internet üzerinde yer almakta olan SGK hizmet dökümü alma işlemlerini şifresiz olarak gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

Bu noktada günümüzde artık insanlar artık SGK hizmet dökümü alma işlemlerini E-SGM uygulaması üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmesi sayesinde sigortalarının hizmet dökümlerini en güncel şekilde alabilme olanağına sahip olabilmektedir. SGK hizmet dökümü alma işlemi için E-SGM uygulaması üzerinde T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, cilt numarası ve nüfusa kayıtlı olunan il bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından ise güvenlik kodunun da girilmesi ile sorgula sekmesine tıklanması gerekmektedir.

Bu sayede insanlar SGK hizmet dökümü alma işlemleri için E-SGK sorgulama sayfasını kullanabilmektedirler. Açılan sayfa içerisinde SSK hizmet dökümü alma işlemi sayfanın sağ kısmında yer almakta olan seçenekler içerisinden gerçekleştirilebilmektedir. Sağ kısımda yer alan liste içerisinde yer almakta olan hizmet bilgisi sekmesine tıklanması gerekmektedir. Daha sonra SSK hizmet dökümü için açılan alt kategorilerden 4A hizmet bilgisi sekmesine tıklanması gerekmektedir. Bu sayede insanlar çok daha kısa bir süre içerisinde SSK hizmet dökümü alma işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.