Stajerin başarılı olması için yapılması gerekenler

Staj programınızın hedeflerini gözden geçirin

Programın niteliği ve bu çerçevede seçtiğiniz faaliyetler, programın hedefleriyle doğrudan bağlantılı olmalıdır. Staj programını, bu deneyimden hem şirketinizin hem de stajyerlerin yararlanacağı şekilde geliştirmeye çalışın. Staj çalışmasının şirketin hedeflerine katkıda bulunabilecek şekilde planlandığından emin olmalısınız.

Stajyeri yeni bir işe yönlendirin

Bu durum, geleneksel bir yönlendirme programı formunun doldurulmasını veya şirketinizin büyüklüğüne göre büroda bir gezintiyi gerektirebilir. Her şeyden önce, sürekli çalışanlar haline gelmeyecek olsalar bile, stajyerler işyerinizde epeyce bir zaman harcayacaklar. Onlara organizasyonunuzun genel yapısını gösterin.

Bazı firmalar, şirketlerinin tarihi, vizyonu ve hizmetleri konusunda konuşmalar yapar veya enformasyon bülteni verirler. Kimin ne olduğunu ve stajyerlerin görevlerinin neler olacağını açıklayın. Çalışanlar arasındaki ortak platformları stajyerlere tanıtın ve mutfak, kafeterya ve dinlenme odası gibi önemli yerleri gösterin. Stajyerin işyerinde kendisini evinde hissetmesi çok önemlidir, çünkü bu stajyerin sürekli çalışan haline gelmesini sağlayacak ilk adımdır.

Stajyere işini yapması için gereken kaynakları verin

Bunun gayet açık bir şey olduğu öne sürülebilir, fakat pek çok şirket stajyerleri koridora sürer veya masadan masaya dolaştırır. Bu durum stajyere, kaçınmanız gereken etkili bir mesaj verir: stajyerler şirket için, diğer çalışanlar kadar önemli değildir.

Bir gözünüz stajyerde olsun

Stajyerin her hareketini göz altında tutmanız gerekmez, fakat periyodik performans değerlendirmeleri ve geri-bildirim toplantıları hem şirket hem de stajyer için faydalıdır. Stajyerin kafasının karıştığını veya sıkıldığını gösteren işaretlere dikkat edin. Suskunluk, stajyerin meşgul olduğu anlamına gelebilir, fakat kafasının karıştığının ve size söylemekten utandığının göstergesi de olabilir.

Aşinalık bulunmayan ve daha yaşlı insanlarla dolu yeni bir işyerinde çekingenliğe kapılmak kolaydır. Stajyerin sürekli çalışanlardan birinden ek yardım almasını gerektiren bir şeyi yapmaya çalışıp çalışmadığına bakın. Dikkat etmek, karşınıza çıkacak problemleri ve kötü alışkanlıkları erkenden çözmenize yardım eder.

Stajyere geri-bildirimde bulunun

Stajyerleriniz daha önce bu iş alanında hiç bir şey yapmadılarsa, çalışmalarının sizin beklentileriniz ölçüsünde olup olmadığını bilmek isteyeceklerdir. Şayet tecrübelilerse, doğru istikamette olup olmadıklarını bilmeye ihtiyaçları vardır. Tecrübe düzeyleri ne olursa olsun, size veya kendilerinden daha deneyimli çalışanlara ihtiyaçları vardır. Onlara, doğru yolda olduklarını bildirin.

Staj sürecinin değerlendirilmesi

Bu değerlendirmeler, hem şirket hem de stajyerler için faydalıdır. Değerlendirme işlemleri değişebilir, fakat her bir değerlendirmeden azami ölçüde yararlanmak önemlidir. Bazı değerlendirmeler her üç veya dört haftada bir verilen yazılı raporlar şeklinde olabileceği gibi, staj koordinatörü veya staj rehberi ile yenilen öğle yemekleri gibi gayri resmi biçimlerde de olabilir.