Yaşam

Tarımsal İş fikri: Tatlı Patates Yetiştiriciliği

Batı ülkelerinde oldukça tanınmış bir sebze tatlı patates.Ancak ülkemizde pek tanınmadığı için yeterince faydalanamıyoruz bu patates türünden.

Tatlı patatesin üretimi oldukça az ve hepsi ithal edilmekte.Manavlarda rastlarsak da kilofram fiyatı 25 TL ve daha yüksek olmakta.Yetiştirmek de normal patates kadar basit ve emek istemiyor.Tek farkı biraz daha sıcak bir iklime ihtiyaç duyması.

Dünyamız gerçeğini düşünecek olursak,2050′li yıllarda çoğu su kaynağımız kirlenmiş,çoğu besin değeri yüksek bitkilerimiz bu yüzden üretilemiyor olabilir.Dünya genelinde bundan kaynaklı bir kıtlık dahi yaşanabilir.Tatlı patates bu noktada büyük önem kazanmakta.

Yetiştirilmesinde çok az suya ihtiyac duyması ve besin değeri bakımından çok zengin olması en cazip kılan özellikleri.Şu anda en büyük üreticisi Çin.Yaklaşık 100 milyon ton üretimiyle dünyanın yarı üretimini Çin karşılamakta.Tadına gelince; kestane tadıyla büyük benzerlik göstermekte ve besin olarak çoğu yerde kullanılmaktadır.

Tatlı Patates Nerelerde Kullanılır?

  • Tatlı patatesin ilk olarak,şeker üretiminde kullanılan pancarın tahtını ele geçirebilir.Aslında bir çok besine rakip olabilecek bir besin.Buğday,pirinç,mısır vb.
  • Elde edilen alkol ile de hibrit araçların yakıtı için eşsiz bir kaynak.Unutmayın ki 2020 yılından itibaren birçok ülkedeki hibrit araçlar bu yakıta geçiş yapacaklar.
  • Ayrıca plastik sanayi için de devrim niteliği yaratacak bir ürün olarak görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu