Yaşam

Yeni İş fırsatı, Jatropa Yetiştiriciliği

Bu yazımızda sizlere,Amerika’da girişimcilik fırsatı olarak görülen bir üründen bahsedeceğiz.”Jatropa” denilen bu ürünün, teknolojik alanlarda da önemli bir bileşen olarak kullanılması,girişimcilerin yeni gözdesi olmasına davetiye çıkarıyor.

Son zamanlarda,endüstriyel yağların,doğadaki bazı bitkilerden üretilmesi önem kazanmaya başladı.Bunların başında,mısır,soya fasulyesi,aspir,kolza gibi bitkiler gelmektedir.Bu bitkilere yabanturpu ve jatropa gibi bitkilerin de eklenmesiyle bu sürecin hızlandığını söylemek yanlış olmaz.

Çiçek Jatropha Multifida Yaprakları Houseplant Yeşil

2007 yılında Goldman Sachs tarafından,jatropa bitkisinin, biyodizel üretiminde kullanılabilecek en verimli bitki olacağı ilan edilmişti.Denildiği gibi de oluyor.Yağ verimi %45 olan bu bitki,dünya üzerindeki birçok ülkenin yakıt ekonomisine büyük katkı sağlamakta.Hindistan,Brezilya,Çin,Filipinler gibi ülkeler bu ülkelerin başında geliyorlar.Son olarak AB’nin bu bitki üretimini teşvik etmesiyle,yakın zamanda Avrupa’ya da yayılacağına kesin gözle bakılıyor.

Time dergisi tarafından da biyoyakıt mucizesi olarak ilan edilen ürünün verimi de oldukça şaşırtıyor.1 dönüm araziden 360-460 lt arası yağ alınabiliyor.2008 yılında jumbo jetlerde biyoyakıt olarak kullanılması da büyük ses getirmişti.Sadece jet yakıtı olarak üretilse dahi büyük bir öneme sahip oluyor.

Türkiye’de Nerede Yetiştirilir?

Doğu Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de rahatça yetiştirilebilecek olan bu bitki,yüksek karlı olması sebebiyle ihraç edilmesi de çok kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu